Najlepsi specjaliści z branży gospodarki odpadami w Polsce, decydenci oraz członkowie Stowarzyszenia Producentów Energii z Odpadów (SPEO) spotkali się w Krakowie, aby dyskutować o przyszłości sektora komunalnego. Okazją do debaty jest wyjątkowy, podwójny jubileusz: 10-lecie krakowskiej Ekospalarni oraz 30-lecie jej właściciela, Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA.
Wydarzenie to nie tylko czas podsumowań dekady niezawodnej pracy instalacji, ale przede wszystkim merytoryczna platforma do wypracowania stanowiska branży wobec nadchodzących wyzwań regulacyjnych na poziomie unijnym i krajowym.
Krakowska Ekospalarnia od dekady stanowi wzór transformacji i efektywnego zarządzania odpadami w Polsce. Instalacja nie tylko zapobiega składowaniu odpadów resztkowych, ale też produkuje niezbędną dla mieszkańców energię.
– Kiedy kilkanaście lat temu Rada Miasta Krakowa powierzyła budowę tego zakładu Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu, była to odważna i wizjonerska decyzja. Dziś, po dekadzie eksploatacji, widzimy, że Ekospalarnia to fundament naszego bezpieczeństwa komunalnego. Przekształcając to, czego nie da się już poddać recyklingowi, zakład dostarcza mieszkańcom stabilną, produkowaną lokalnie energię i ciepło systemowe, zaspokajając około 12 procent potrzeb krakowskiej sieci. To realna tarcza, która chroni naszą lokalną społeczność przed kryzysami rynkowymi – mówi Stanisław Kracik, pełniący funkcję Prezydenta Miasta Krakowa
Równie istotnym aspektem jest jubileusz Krakowskiego Holdingu Komunalnego, który udowadnia, że konsolidacja przynosi wymierne efekty. – Trzy dekady konsekwentnego budowania grupy kapitałowej pokazały, że integracja usług miejskich to najlepsza droga do stworzenia nowoczesnej i odpornej na kryzysy metropolii. Dzisiejszy sukces to jednak przede wszystkim ludzie. Pokazaliście, że o skomplikowanych technologiach można rozmawiać z mieszkańcami prostym, zrozumiałym językiem – dodał Bogusław Kośmider, prezes zarządu KHK SA.
Konferencja stanowi odpowiedź na palące problemy branży. Eksperci skupiają się na trzech kluczowych postulatach, warunkujących rozwój sektora Waste-to-Energy (WtE) do 2035 roku:
Ważnym punktem obrad jest również analiza wpływu systemu handlu emisjami (EU ETS) na koszty funkcjonowania spalarni i obciążenia dla mieszkańców, a także miejsce instalacji termicznego przekształcania w Gospodarce Obiegu Zamkniętego (GOZ).
Wydarzenie zgromadziło najwybitniejsze postaci sektora – praktyków, naukowców oraz przedstawicieli administracji centralnej i samorządowej, w tym liczne grono ekspertów SPEO i Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.
Wśród prelegentów i panelistów znaleźli się m.in.:
Udział w panelach przedstawicieli branży, środowisk naukowych oraz polityków krajowych i europejskich gwarantuje, że głos polskich producentów zielonej, lokalnej energii z odpadów będzie silny i spójny, realnie wpływając na kształt przyszłych regulacji.