Problem obecności dzików w mieście, akcja „Bezpieczne wakacje” oraz opiniowanie wotum zaufania z tytułu rozpatrzenia Raportu o stanie Gminy za 2025 r. – te trzy tematy były omawiane na posiedzeniu Komisji Praworządności.
Duża liczebność dzików - problem trudny i złożony
Krzysztof Sułowski, Przewodniczący Komisji Praworządności, rozpoczął posiedzenie od tematu bezpieczeństwa mieszkańców w kontekście ataków dzików na terenie Krakowa. Nawiązał do sytuacji, jaka miała miejsce w ostatnich dniach na Klinach, gdzie spłoszony dzik potrącił wózek z dzieckiem, a także do licznych zgłoszeń mieszkańców wskazujących na zwiększoną obecność dzików zwłaszcza w zachodnich i południowych częściach miasta.
Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Bogdan Klimek podkreślił, że temat dzików w Krakowie jest tematem złożonym i trudnym do rozwiązania. Zwiększenie populacji dzików wynika z kilku czynników. Z pewnością jest to sam rozwój miasta, który powoduje przejmowanie terenów nalężących do dzikich zwierząt, dostępność pojemników z odpadami, ale również postawa niektórych mieszkańców miasta, którzy karmiąc dziki budują w nich niepożądane przyzwyczajenia. Kolejnym czynnikiem jest też obsadzanie pól leżących w obrębie miasta bardziej odporną na czynniki zewnętrzne kukurydzą modyfikowaną. Dziki mają zatem dostęp do tego pożywnego pokarmu nawet w grudniu czy styczniu, co powoduje szybsze osiąganie odpowiedniej wagi przez samice dzików i ich wcześniejszą dojrzałość rozrodczą. Obecnie obserwuje się zwiększenie liczby miotów z jednego do dwóch rocznie. – Trzy koła łowieckie działające w Krakowie prowadzą odstrzały dzików. W 2025 roku odstrzelono tysiąc sztuk, a w 2026 do dzisiaj już ok. 350 – poinformował Bogdan Klimek. Sam temat odstrzałów też nie jest łatwy. Według art. 51 Prawa łowieckiego odstrzału zwierząt nie można prowadzić w odległości mniejszej niż 500 metrów od miejsca zebrań publicznych w czasie ich trwania lub w odległości mniejszej niż 150 metrów od zabudowań mieszkalnych, co już ogranicza takie działania np. na terenie krakowskich osiedli, gdzie odległość miedzy blokami jest o wiele mniejsza.
Trzy kolejne odłownie w planach
Dyrektor Klimek przypomniał również, że w ostatnich latach miasto zastosowało odłownie, czyli pułapki, które zamykają się po wejściu do nich zwierząt, które następnie zostają uśpione. - Miasto ma w planach zamontowanie trzech kolejnych odłowni i postawienie ich w najbardziej newralgicznych punktach miasta – poinformował Bogdan Klimek. Potwierdził również, że odstrzał dzików przez krakowskie koła łowieckie nadal będzie prowadzony.
Radny Grzegorz Wojciech Stawowy podkreślił, że ze względu na zagrożenie afrykańskim pomorem świń zabroniona jest alokacja złapanych zwierząt, zatem odłownie są miejscem likwidacji dzików. Przypomniał też, że razem z Komisją Ochrony Środowiska podejmowane są działania do stworzenia centrum rehabilitacji dzikich zwierząt, ale wciąż są problemy ze znalezieniem odpowiedniego terenu. Radny Marek Sobieraj zauważył, że Straż Miejska, Policja i inne służby dbają o zwierzęta, ale trzeba postawić granice, jeżeli w grę wchodzi bezpieczeństwo ludzi. Zauważył, że problem, stanowią dziki przy obwodnicy Krakowa, ponieważ mogą doprowadzić do kolizji i wypadków. Zapytał też, kto ma pokrywać szkody wyrządzone przez dziki, np. zniszczone ogrodzenia i murawy boisk, czy ogrodzenia prywatnych posesji. Radna Renata Kucharska poruszyła temat zwiększenia liczby urządzeń odstraszających, a radna Agnieszka Paderewska przypomniała, że pojawił się pomysł stosowania karmy ze środkami antykoncepcyjnymi. Radni Agnieszka Łętocha i Edward Porębski poinformowali, że karma z antykoncepcją nie jest jeszcze dopracowanym rozwiązaniem, ponieważ pojawia się problem spożywania jej przez inne zwierzęta. Radni dyskutowali również nad opracowaniem ewentualnego wniosku do Ministerstwa Rolnictwa w sprawie zmiany przepisów i zmniejszenia odległości odstrzału do min. 50 metrów oraz przeprowadzenia akcji dronowej, która pozwoliłaby na policzenie ile jest dzików na terenie Krakowa.
Bezpieczne wakacje 2026 – działania policji, straży pożarnej i straży miejskiej
Zaproszeni na posiedzenie Komisji Praworządności reprezentanci służb przedstawili informacje na temat planowanych działań w zakresie zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacji, włączając zabezpieczenie wypoczynku nad wodą. Podinspektor Katarzyna Cygal, zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji poinformowała o wdrażaniu kolejnej edycji akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”, którego adresatami są głównie dzieci i młodzież, a także zarządzający obszarami wodnymi i organizatorzy wypoczynku, np. półkolonii. Policja i Straż Miejska będą kontrolować właściwe oznakowanie basenów i kąpielisk oraz stan trzeźwości osób sprawujących opiekę nad dziećmi. Jednostki i komórki Komendy Miejskiej Policji w Krakowie dostaną szczegółowy plan działań pod nazwą „Bezpieczne wakacje 2026”, a także „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa” zawierającą informacje nt. dzikich kąpielisk, miejsc niebezpiecznych nad wodą. - Służby podległe KMP w Krakowie, które realizują działania pn. „Bezpieczne wakacje 2026”, będą miały wyznaczone zadania w zakresie m.in. przebywania osób nieupoważnionych oraz pozostawiania dzieci bez opieki w miejscach uchodzących za niebezpieczne, kontrolowania miejsc sprzedaży alkoholu oraz tzw. napojów energetyzujących osobom poniżej 18. roku życia czy ujawniania dystrybucji i używania substancji psychoaktywnych – mówiła naczelnik Cygal i dodała, że jak co roku niezwykle ważnym działaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa osób kąpiących się i wypoczywających nad wodą. W tym zakresie Komenda Miejska Policji w Krakowie dzieli obowiązki i współpracuje bezpośrednio z Komisariatem Wodnym Policji w Krakowie.
Bezpieczeństwo nad wodą
Bryg. dr inż. Łukasz Szewczyk, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie przypomniał radnym, że jak co roku straż pożarna przeprowadza działania kontrolno-rozpoznawcze terenów, na których odbywa się letni wypoczynek, np. organizowane są półkolonie. Celem jest sprawdzenie przygotowania i zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego. W pogotowiu są również specjalistyczne grupy ratownicze wodna i wysokościowa, przystosowane do podejmowania szybkich działań ratowniczych głównie w rejonie Zakrzówka. – Od 16 do 18 czerwca w ramach inicjatywy „Dni Bezpieczeństwa nad Wodą” przeprowadziliśmy wspólnie ze Strażą Miejską Miasta Krakowa warsztaty z zakresu ratownictwa wodnego – poinformował komendant Szewczyk dodając, że oprócz zajęć z pierwszej pomocy uczestnicy uczyli się prawidłowego rzucania kołem ratunkowym, rzutką czy wydobywania człowieka z wody.
Strażnicy edukują
Straż miejska oprócz działań operacyjnych przeprowadzanych wspólnie z policją, organizuj również działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży dotyczące codziennego bezpieczeństwa (np. jak się zachować w kontakcie ze zwierzętami, czy z nieznajomą osobą) – A jak co roku, 1 lipca przed Magistratem będziemy rozdawać opaski bezpieczeństwa dla dzieci oraz prowadzić akcję edukacyjną jak zadbać o siebie w wakacje – dodał Radosław Gądek, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej Miasta Krakowa, uzupełniając, że opaski i ulotki informacyjne będą również dostępne w punktach Informacji Miejskiej.
Krzysztof Sułowski podziękował przedstawicielom służb za przedstawione informacje i podkreślił sprawność ich działania, której efektem jest miejsce Krakowa wśród najbezpieczniejszych miast w Polsce i w Europie. Grzegorz Wojciech Stawowy poprosił o jeszcze częstsze kontrole oświetlenia rowerów oraz szybkości poruszania się rowerów elektrycznych, a Marek Sobieraj nakierował uwagę na miejsca nielegalnego rozpalania ognisk i grillowania.
Opinia dla projektu uchwały
Podczas posiedzenia radni zajęli się również zaopiniowaniem projektu uchwały w sprawie udzielenia Prezydentowi Miasta Krakowa wotum zaufania z tytułu rozpatrzenia Raportu o stanie Gminy za 2025 r., druk nr 1336 – w merytorycznym zakresie działania komisji. Projekt uzyskał pozytywną opinię.