górne tło

Bezpłatne badania dla najmłodszych

Miasto kontynuuje Program profilaktyki zakażeń meningokokowych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 1-3 lat i sześciolatków oraz Program Profilaktyki zakażeń pneumokokowych wcześniaków i dzieci z rodzin objętych pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Od 15 marca Programem Profilaktyki zakażeń meningokokowych mogą być objęte dzieci, które ukończyły 1. rok życia i nie mają jeszcze ukończonych 3 lat oraz sześciolatki (w 2011 roku urodzone w 2005 roku i w 2012 – urodzone w 2006 roku), a po 1 września danego roku pozostałe dzieci w wieku przedszkolnym.

Program jest realizowany przez:

1)    Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie, ul. Strzelecka 2, informacja i rejestracja do szczepień: (12) 430-34-72 (odrębna linia telefoniczna), czynna od poniedziałku do piątku od godz. 9 do godz. 14.

2)    Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80, informacja i rejestracja do szczepień: (12) 614-26-06 (odrębna linia telefoniczna), czynna: poniedziałek, piątek: 8 – 15; wtorek, środa, czwartek: 8– 18.

3)    NZOZ Praktyka Grupowa Lekarzy Rodzinnych s.c., ul. Bocheńska 4,  informacja i rejestracja do szczepień: (12) 430-14-00 (odrębna linia telefoniczna), czynna od poniedziałku do piątku od godz. 8 do godz. 18.

4)    NZOZ „Scanmed S.A.”, ul. Armii Krajowej 5,informacja i rejestracja do szczepień: (12) 628-88-00, czynna od poniedziałku do piątku od godz. 7 do godz. 19.

Od 15 marca do Programu w zakresie szczepienia przeciwko pneumokokom mogą być rejestrowane dzieci z rodzin objętych opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie oraz po 1 września dzieci z rodzin wielodzietnych (więcej niż dwoje dzieci w rodzinie).

Program w zakresie profilaktyki zakażeń pneumokokowych będzie realizowany przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80, informacja i rejestracja do szczepień: (12) 614-26-06 (odrębna linia telefoniczna), czynna: poniedziałek, piątek: 8 – 15; wtorek, środa, czwartek: 8– 18..

Programem szczepień przeciwko pneumokokom w grupie wcześniaków zostały objęte dzieci urodzone w latach 2011 i 2010. W przyszłym roku Programem będą objęte wcześniaki zamieszkałe w Krakowie, urodzone w latach 2012 i 2011.

Program jest realizowany przez: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie, ul. Strzelecka 2, informacja i rejestracja do szczepień: (12) 430-34-72 (odrębna linia telefoniczna), czynna od poniedziałku do piątku od godz. 9 do godz. 14.

Dzieci powinny mieć miejsce zamieszkania na terenie Miasta Krakowa (zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, trwający przez okres, co najmniej trzech miesięcy w dniu szczepienia).

Ostatecznej kwalifikacji do szczepienia dziecka dokonuje lekarz. Rodzice lub opiekunowie dzieci powinni ustalić telefonicznie dokładny termin szczepienia, zgłaszając się do szczepienia z „książeczkami zdrowia i szczepień dziecka”. Niezbędny będzie dokument potwierdzający tożsamość dziecka (oświadczenie rodzica) wraz z Nr PESEL (datą urodzenia) oraz wskazaniem miejsca (adresu) zameldowania.

Uwaga! decyduje kolejność zgłoszeń dzieci, do wyczerpania ilości szczepionek, nie później niż do 30 listopada. Prowadzona będzie lista dzieci oczekujących na udział w Programie (lista rezerwowa do szczepień z przyczyn losowych, np. choroba dziecka).

W razie jakicholwiek wątpliwości prosimy o kontakt z Referatem Zdrowia Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, al. Powstania Warszawskiego 10, IV piętro, pokój Nr 411, 31-549 Kraków, tel. (12) 616-94-90.

Przypomnijmy: Miasto przystąpiło do realizacji szczepień przeciwko meningokokom typu C i pneumokokom w czerwcu 2007 r. Szczepione były dzieci z krakowskich żłobków samorządowych, które ukończyły 3 rok życia. Dzięki przekazaniu przez Prezydenta Krakowa dodatkowych środków zostały zaszczepione 6-letnie dzieci uczęszczające do krakowskich przedszkoli samorządowych.

Bakteria „Streptococcus pneumomoniae” jest przyczyną licznych chorób o znaczącej śmiertelności. Od wielu lat obserwuje się narastającą oporność „S. pneumomoniae” na penicylinę. Szczepy bakterii niewrażliwe na penicylinę są często także oporne na inne antybiotyki, co w znacznym stopniu utrudnia leczenie dzieci zakażonych tą bakterią. Nosicielami bakterii „S. pneumoniae” w górnych drogach oddechowych są ludzie. Nosicielstwo to jest najczęściej bezobjawowe a dotyczy około 5-10% zdrowych dorosłych i ok.20-60% zdrowych dzieci. Częstość nosicielstwa „S. pneumoniae” spowodowana jest przez wiele czynników takich, jak wiek, pora roku, zakażenia wirusowe dróg oddechowych, pobyt w żłobkach, przedszkolach czy domach dziecka. Okres „zakaźności” jest nieznany i prawdopodobnie trwa on dotąd, dopóki bakteria pozostaje w wydzielinach dróg oddechowych.

Jedyną skuteczną formą zabezpieczenia przed zachorowaniami są szczepienia dzieci do 5 lat, a szczególnie niemowląt od 2 miesiąca życia.

Meningokoki („Neisseria meningitidis”) to bakterie wywołujące groźne zakażenia takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznica, wspólnie określane mianem inwazyjnej choroby meningokokowej. Istnieje wiele grup tych bakterii, w Polsce występują najczęściej bakterie z grupy B i C. Te ostatnie (C) częściej wywołują ogniska epidemiczne, a w ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost liczby zakażeń meningokokiem z grupy C.

Jedyną skuteczną formą zabezpieczenia przed zachorowaniami na te choroby są szczepienia dzieci i młodzieży.