górne tło

Gwiazdki Michelin rozdane!

Tegoroczne wydanie Przewodnika Michelin Main Cities of Europe 2014 zaprezentowane zostało w Paryżu  12 marca, zaś w sprzedaży można go szukać już z początkiem kwietnia. Jest to swego rodzaju rodzaj biblii dla sympatyków dobrego jedzenia w wyszukanych miejscach. Rekomendacje otrzymało 19 krakowskich restauracji!

W tej edycji Przewodnik Michelin rekomenduje aż 2286 restauracje w 44 miastach w 20 krajach Europy. Największym wyróżnieniem są trzy gwiazdki, który powędrowały do 15 miejsc  w Europie. W 1997 roku zarekomendowane zostały pierwsze restauracje w Warszawie, a w 2008 w Krakowie. Dotychczas tylko te dwa miasta w Polsce utrzymują wyróżnienia, gdyż żadna z polskich restauracji nie otrzymywała gwiazdki. Właściciele ciągle walczą o poprawę jakości dań, wyglądu miejsc i obsługi, gdyż pojawienie się na liście Michelin jest ogromnym zaszczytem i nobilitacją.

Jedyną nominowaną restauracją w ubiegłym roku była warszawska Atelier Amaro, która utrzymała poziom i może cieszyć się jedyną w Polsce gwiazdką Michelin przez 2014 rok.

W Krakowie zanotowano cztery spadki, trzy nowe pozycje i jeden powrót. Z listy spadły Unicus, Kawaleria, Miód Malina i Wesele. Po jednym roku nieobecności na listę Michelin powróciła ceniona restauracja Cyrano de Bergerac. Największą radością są trzy nowo wyróżnione miejsca – Corse i Kogel Mogel, które otrzymały po dwa komplety sztućców oraz Zakładka z jednym kompletem. Oprócz tych, rekomendację otrzymały Copernicus, Trzy Rybki , Wentzl, Corse, Jarema, Pod Baranem, Resto Illuminati, Sąsiedzi Kazimierz, Studio Qulinarne Kazimierz, Szara, Szara Kazimierz, Del Papa, Farina, La Campana, Trufla.

Sztućce, jak i gwiazdki przyznawane są według określonych procedur i odzwierciadlają stopień wyjątkowości danego miejsca. Trzy gwiazdki to „ jeden z najlepszych stołów we Francji, wart podróży", dwie oznaczają  „doskonałą kuchnię, dla której warto zboczyć z trasy", a jedna to po prostu „dobry stół". Dodatkowym wyróżnieniem dla restauracji, które nie otrzymały gwiazdek są sztućce – skrzyżowany widelec i łyżka, mówiące o „ szczególnej prezencji i przyjemnym, komfortowym wnętrzu".