Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony corocznie 22 kwietnia, to globalne święto, które przypomina o konieczności troski o naszą planetę. Kraków jednak nie ograniczył się do jednego dnia – w naszym mieście odbywał się Tydzień dla Ziemi – pełen warsztatów, edukacyjnych inicjatyw i inspirujących wydarzeń promujących ekologiczne postawy.
Finał obchodów zaplanowano na 27 kwietnia, a jego sercem stało się Nowohuckie Centrum Kultury, gdzie na mieszkańców czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz partnerów wydarzenia. Była to doskonała okazja, by w praktyczny sposób dowiedzieć się, jak wspólnie dbać o środowisko – nie tylko od święta.
Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 11.00 i trwało do około godz. 18.00. Jednym z kluczowych elementów była strefa namiotowa, aktywna w godz. 11.00–17.00, w której miejskie jednostki i instytucje przygotowały szereg aktywności związanych z ochroną środowiska.
Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak postępować w przypadku spotkania z dzikimi zwierzętami w mieście, czym i kiedy dokarmiać ptaki oraz jak pomagać zwierzętom domowym i dzikim. W specjalnej strefie poświęconej czystemu powietrzu doradcy energetyczni podpowiadali, jak oszczędzać energię, na jakie programy dotacyjne można było liczyć i jak działały instalacje odnawialnych źródeł energii. Nie zabrakło także wielkoformatowych gier planszowych, konkursów i edukacyjnych łamigłówek.
Osoby zainteresowane zmianami klimatu i ich skutkami dowiedziały się, jak radzić sobie z upałami w mieście i jak zjawisko miejskiej wyspy ciepła wpływało na komfort życia. Strefa Młodego Ekologa zaoferowała dzieciom ekologiczne zabawy, teatrzyk przyrodniczy oraz warsztaty plastyczne, podczas których najmłodsi mogli stworzyć własne wizje czystej i zielonej planety.
Miłośnicy dwóch kółek skorzystali z bezpłatnej kontroli rowerowej, a w strefie wodnej uczestnicy mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę o ochronie zasobów wodnych i znaczeniu wody dla ekosystemu. Nie zabrakło także atrakcji dla pasjonatów przyrody – można było wziąć udział w warsztatach o jeżach i warzywach strączkowych, poznać mieszkańców polskich lasów oraz dowiedzieć się, jak rozpoznać różne gatunki drzew.
Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” zorganizowało warsztaty przyrodnicze, podczas których można było odkryć świat zwierząt w aspekcie więzi rodzinnych. Była to okazja, by zobaczyć, w jaki sposób zwierzęta mieszkające z nami w mieście radziły sobie podczas swojego codziennego życia, w jaki sposób rozwiązywały problemy, czy zwierzęta chodziły do pracy, gdzie budowały swój dom i czy dzieci zwierząt musiały chodzić do szkoły.
Kraków w zieleni wprowadził natomiast uczestników do pełnego niespodzianek świata jeży. Pomiędzy warsztatami o tym, jak im pomagać, a nie szkodzić, można było wysiać fasolę oraz poznać kolorowankę i książkę o jeżach.
Dodatkowo na odwiedzających czekała żywa wystawa bezkręgowców, eksperymenty naukowe pokazujące, jak z odpadów można wytwarzać energię, a także liczne konkursy związane z gospodarką odpadami i transportem publicznym.
Podczas wydarzenia uczestnicy mogli nie tylko zdobyć nową wiedzę. Każdy, kto aktywnie wziął udział w przygotowanych zadaniach, quizach i łamigłówkach, miał okazję odebrać roślinę do zasadzenia. To był doskonały sposób na symboliczne uczczenie Dnia Ziemi i realne działanie na rzecz poprawy jakości powietrza i bioróżnorodności w Krakowie.
W godz. 12.30–16.00 na scenie plenerowej odbywały się występy artystyczne oraz konkursy z nagrodami, które pozwalały uczestnikom pogłębić swoją wiedzę o ekologii.
Zwieńczeniem obchodów był koncert zespołu Preizol Band, który rozpoczął się o godz. 16.30 i trwał do godz. 18.00. To była doskonała okazja, by po całym dniu pełnym aktywności zrelaksować się przy dobrej muzyce.
Dodatkową atrakcją wydarzenia był wernisaż plenerowej wystawy fotograficznej „Cztery żywioły – Ziemia”, przygotowanej przez Krakowski Klub Fotograficzny. Ekspozycja była prezentowana na terenach Nowohuckiego Centrum Kultury i ukazywała piękno oraz siłę natury, koncentrując się na żywiole ziemi.
Organizatorzy i partnerzy wydarzenia
Wydarzenie organizował Urząd Miasta Krakowa we współpracy z partnerami: Wodociągami Miasta Krakowa, Zarządem Zieleni Miejskiej, CEE Symbioza, Zarządem Transportu Publicznego, MPO Kraków, MPEC Kraków, Preizol Band, MPK Kraków, Zarządem Infrastruktury Wodnej w Krakowie, KHK SA, Fundacją Miejski Park i Ogród Zoologiczny, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz Nowohuckim Centrum Kultury.