Nowy Zarząd, który właśnie został powołany decyzją Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia, rozpoczyna dzisiaj pracę. Wiemy, że oczekiwanie opinii publicznej w stosunku do nas jest ogromne – tak wielkie, jak duży zakres działań nas czeka.
Najważniejszą rzeczą, z którą musimy się zmierzyć, to poprawa komunikacji z mieszkańcami, którzy 25 maja w referendum powiedzą, czy chcą, abyśmy kontynuowali proces aplikacji do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Wiemy, że osiągnąć to możemy poprzez rzetelną debatę na temat szans i ryzyk, jakie niesie ze sobą organizacja ZIO w 2022 roku oraz całkowitą transparentność procesu.
Społeczeństwo w tej chwili nie dostrzega tego, że igrzyska mogą być skuteczną metodą na walkę ze smogiem, rozładowanie korków na miejskich i regionalnych trasach – że ZIO to narzędzie do rozwiązywania problemów, a nie problem; że to ważna inwestycja, a nie cel sam w sobie. Mało kto jest dzisiaj świadomy faktu, że decyzja o ulokowaniu dyscyplin alpejskich na Słowacji jest posunięciem, które odciąży Zakopane i Tatrzański Park Narodowy, a także angażującym pozytywnie naszego sąsiada. Nieliczni potrafią dzisiaj dostrzec potencjał biznesowy igrzysk czy spojrzeć na igrzyska jako na wydarzenie mogące mieć pozytywny wpływ na ekonomiczny wzrost w skali miasta, regionu i kraju – w społecznej dyskusji nie pojawia się informacja o powstaniu ok. 30 000 nowych miejsc pracy w Małopolsce czy wzroście PKB w skali regionu i kraju.
Priorytetami polityki komunikacyjnej nowego zarządu będzie: nawiązanie realnego dialogu ze społeczeństwem, uświadomienie krakowianom, Małopolanom i wszystkim Polakom korzyści wynikających z organizacji ZIO, zaprezentowanie silnych argumentów w tym zakresie, zaprezentowanie ZIO jako niepowtarzalnej szansy na rozwój, metody na rozwiązywanie kluczowych problemów miasta i regionu.
Kroki, które muszą zostać przez nas podjęte w ciągu najbliższego tygodnia, to przede wszystkim zwrócenie się z prośbą do ustępującego Zarządu Stowarzyszenia o przedstawienie raportu z dotychczasowych działań - w tym przez ustępującą Panią Przewodniczącą i Pana Wiceprzewodniczącego - raportu zamknięcia I kwartału bieżącego roku. Również w ciągu najbliższych dni przyjrzymy się dokładnie strukturze zatrudnienia w Biurze KKK 2022, przeprowadzimy indywidualne rozmowy ze wszystkimi pracownikami i sprawdzimy jakie były wyniki ich pracy na rzecz procesu aplikacji dotyczącego ZIO 2022.
Po przeprowadzeniu tych czynności będziemy mogli podjąć decyzję o planie działań na najbliższe miesiące. Poinformujemy Państwa o tym podczas konferencji prasowej, którą zorganizujemy w tygodniu po Świętach Wielkanocnych.
Skład nowego Zarządu Stowarzyszenia Komitet Konkursowy Kraków 2022
Przedstawiciel Urzędu Miasta Krakowa
- Magdalena Sroka, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Przewodnicząca Zarządu
Przedstawiciel Województwa Małopolskiego:
- Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Wiceprzewodniczący Zarządu
Przedstawiciele środowisk sportowych, turystycznych, gospodarczych:
- prof. Andrzej Klimek, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie, Sekretarz Zarządu
- Bartłomiej Walas, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej
- Andrzej Zdebski, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie
Przedstawiciel Urzędu Miasta Zakopane:
- Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego
Przedstawiciel Gminy Bukowina Tatrzańska:
- Stanisław Łukaszczyk, Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska
Przedstawiciel Gminy Kościelisko:
- Bohdan Pitoń, Wójt Gminy Kościelisko
Przedstawiciel PKOl:
- Iwona Łotysz, Dyrektor ds. Projektów Rozwojowych PKOl