Termomodernizacja domów to temat, którym zajęli się radni podczas posiedzenia Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza. Z prezentacją multimedialną wystąpił Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Andrzej Guła przekonywał dlaczego warto wspierać termomodernizację. Jest to bowiem jeden z kluczowych elementów walki ze smogiem i budowy bezpieczeństwa energetycznego. W ocieplanych budynkach zużycie energii spada aż do 50 procent. Termomodernizacja przynosi wymierne efekty w postaci czystości powietrza i oszczędności. Andrzej Guła pokazał co się dzieje w tej kwestii w Niemczech i co można zrobić w Krakowie.
Przewodniczący RMK Bogusław Kośmider podkreślał, że program termomodernizacji prowadzony jest w Krakowie od wielu lat. Przeznaczony jest na to specjalny fundusz, który udziela dofinansowania na zadania związane z ograniczeniem zapotrzebowania na ciepło grzewcze. Udziela też pomocy finansowej na docieplenie przegród budowlanych (ścian i stropów) o powierzchni powyżej 600 m2. W przypadku kompleksowego projektu termomodernizacyjnego istnieje możliwość dofinansowania również wymiany stolarki okiennej i drzwiowej.
Problem polega na tym, że nie we wszystkich budynkach termomodernizacja przynosi duże efekty. To samo twierdziła radna Magdalena Bassara, która dodała, że ocieplane są sukcesywnie wszystkie placówki oświatowe w Krakowie.
Ponadto komisja zawnioskowała do Prezydenta Miasta Krakowa o standaryzację procedury administracyjnej stosowanej w Urzędzie przy udzielaniu pozwoleń na budowę i rozbudowę stacji bazowych telefonii komórkowej oraz o inwentaryzację istniejących stacji bazowych pod kątem pozwoleń na budowę rejestru UKE oraz spełniania norm emisji pola elektromagnetycznego.