Teatr Łaźnia Nowa zaprasza dziewczynki w wieku 9-14 lat do wzięcia udziału w nowym, wakacyjnym projekcie realizowanym w ramach programu "Lato w teatrze". Zgłoszenia można przesyłać do 18 maja.
Jeśli jesteście zainteresowane, prześlijcie na adres mailowy promocja@laznianowa.pl:
1. podstawowe informacje o sobie (Imię i nazwisko, wiek, zainteresowania)
2. jedną stronę z pamiętnika (może być prawdziwy lub fikcyjny)
3. krótki manifest: W byciu dziewczynką lubię (nie lubię)...
4. jedną „sweet" fotkę i jedną „angry" fotkę
Ilość miejsc ograniczona.
Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką to projekt artystyczno-społeczny, który ma na celu stworzenie serii emancypacyjnych narracji dla dziewczynek i z ich udziałem. O czym marzą nastoletnie dziewczynki? Jakie mają pragnienia? Kim są? Kim chcą być? Czy mają takie same szanse jak chłopcy na wyartykułowanie własnych potrzeb?
Inspirację dla projektu stanowić będą eseje i opowiadania Virginii Woolf oraz różne pokrewne narracje i filmy, których tematem jest wyzwalający potencjał dziewczyńskich grup (sióstr, przyjaciółek, kumpelek). Budzeniu się kobiecości niech towarzyszy budzenie się świadomości: czego potrzebuje dziewczynka, by stać się samodzielnym, twórczym podmiotem?
Scenariusz spektaklu powstanie w dużej mierze w oparciu o improwizacje i opowieści uczestniczek projektu. Będzie podróżą przez różne dziewczęce narracje (pamiętniki, złote-myśli, zeszyty typu „wpisz-się", manifesty i manify), próby wypowiedzenia się w sposób niewerbalny (poprzez taniec, cielesność, gry z wizerunkiem i spojrzeniem, komunikaty wizualne, nawiązujące do popularnych dziewczęcych zabaw jak np. „sekrety-widoczki"), zarówno w wymiarze afirmatywnym (dowartościowania dziewczynek), jak i krytycznym (uświadamiającym ograniczenia, stereotypy, konieczność walki o swoje).
Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką
Scenariusz i reżyseria: Iga Gańczarczyk
Warsztaty edukacyjne: Agata Otrębska
Choreografia: Dominika Knapik
Scenografia, światła: LATALAdesign (Dagmara Latała, Jacek Paździor)
Muzyka: Daniel Pigoński
Premiera: 18 lipca 2014
Pracy nad spektaklem będą towarzyszyć warsztaty poświęcone równości i asertywności.
Organizatorzy: Teatr Łaźnia Nowa, Instytut Teatralny, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego www.laznianowa.pl, www.latowteatrze.pl, e-teatr.pl
„Lato w teatrze" jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku. Realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 28 czerwca a 31 sierpnia 2014 roku w dwudziestu ośmiu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.
Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.