Od 24 czerwca (czwartek) Kraków ma nowoczesny zakład do demontażu dużych odpadów i zużytego sprzętu agd i rtv. Nową stację przy ulicy Nowohuckiej otworzył Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Inwestycja została wybudowana przy wsparciu unijnych funduszy.
Od czwartku, 24 czerwca stare meble, zużyty sprzęt gospodarstwa domowego i zepsute urządzenia elektryczne zebrane podczas organizowanych przez Miasto akcji „Wystawka” trafiają do zakładu odpadów wielkogabarytowych przy ulicy Nowohuckiej. Prace nad realizacją obiektu trwały od drugiej połowy 2008 roku. Wykonawca inwestycji - tarnowska firma ABM SOLISD SA - za kwotę prawie 4,5 mln euro, zaprojektował i wybudował stację, a także wyposażył ją w linie technologiczne.
„To jedno z zadań, objętych modyfikacją unijnego projektu Gospodarka odpadami stałymi w Krakowie, etap I, współfinansowanego w ramach Funduszu Spójności Unii Europejskiej” – mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas otwarcia inwestycji. Zakład demontażu odpadów kończy realizację tego projektu, który został zainicjowany w 2003 roku. „Dzięki wsparciu ze strony Unii Europejskiej zmodernizowane zostało wysypisko śmieci w Baryczy. Powstała tam kompostownia i sortownia odpadów” – przypominał Prezydent Jacek Majchrowski. W kolejnych latach do użytku oddano bloki do produkcji energii z biogazu, powstała hala magazynowa sortowni, a na końcu zakład do demontażu odpadów wielkogabarytowych.
„Nowa inwestycja przy ulicy Nowohuckiej to miejsce zbierania, gromadzenia, przetwarzania i odzysku odpadów wielkogabarytowych, urządzeń elektrycznych i elektronicznych” – informował Henryk Kultys, prezes MPO Sp. z o.o. W stacji działają trzy linie technologiczne. Pierwsza to linia do mechanicznego rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych. Trafiają tam meble, drewno czy tworzywa sztuczne. Z kolei linia do ręcznego demontażu odpadów przeznaczona jest do demontowania, czyli rozbierania na elementy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ponieważ do tej grupy odpadów zaliczają się również zużyte urządzenia chłodnicze, linia wyposażona jest w stanowisko do odsysania freonu i oleju sprężarkowego. Ostatni z elementów zakładu to linia do rozdrabniania opon samochodowych, które poddawane są cięciu na mniejsze elementy po uprzednim wyrwaniu drutu ze stopki opony.
W zakładzie przy ulicy Nowohuckiej nie będą przetwarzane odpady niebezpieczne. „Metale oraz takie odpady jak akumulatory, baterie, świetlówki, rozpuszczalniki, farby, lakiery itp. będą oddzielane i przekazywane do unieszkodliwiania lub odzysku firmom posiadającym właściwe pozwolenia” – zapewnia prezes MPO.
Przypomnijmy, że Kraków był jednym z pierwszych polskich miast, które umożliwiło mieszkańcom pozbywanie się w ten sposób dużych, nietypowych odpadów. Już w 2004 roku, na terenie dzielnicy I, po raz pierwszy uruchomiono tzw. wystawkę chodnikową. W kolejnych latach system odbioru od mieszkańców starych mebli, sprzętu agd czy rtv rozszerzył się na inne rejony miasta.
Wystawka realizowana jest także obecnie. Od dwóch lat w ramach wystawki przydomowej, odbiór nietypowych odpadów odbywa się na zmienionych zasadach. Obecnie chcąc pozbyć się starych mebli, czy sprzętu elektrycznego i elektronicznego, należy wcześniej zgłosić się do MPO. Trzeba podać swój adres zamieszkania i numer dzielnicy oraz asortyment rzeczy przeznaczonych do wywozu. Mając te dane, pracownicy MPO poinformują o dokładnym terminie wywozu. Wystawka w każdej dzielnicy prowadzona jest dwa razy w roku. Odpady odbierane są z terenu posesji, w ustalonym wcześniej terminie i o wskazanej porze. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.mpo.krakow.pl (M).