górne tło

Wykład dr Maren Röger w Fabryce Schindlera

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza 4 lutego (sobota) o godz. 12.00 do Fabryki Emalia Oskara Schindlera, na wykład Rewers: Przemoc seksualna, prostytucja (wymuszona) i fraternizacja w Generalnym Gubernatorstwi dr Maren Röger z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Chociaż ideologia nazistowska wyraźnie zabraniała kontaktów seksualnych między żołnierzami, cywilnym okupantem a ludnością miejscową Europy Wschodniej, to jednak były one częścią rzeczywistości okupacyjnej we wszystkich zagarniętych krajach. Także w okupowanej Polsce gwałty, przymusowa prostytucja czy dobrowolne intymne kontakty między okupantami a Polkami należały do codzienności.


Wykład będzie poświęcony tej ciemnej stronie doświadczeń, jakich doznały kobiety podczas wojny. Tematyka Polki jako ofiary przemocy seksualnej i przymusowej prostytucji była w oficjalnej kulturze pamięci nieobecna. Kobiety same musiały radzić sobie z tym brzemieniem. Kobiety, które z biedy bądź z miłości oddały się okupantowi były potępiane przez społeczeństwo, ponieważ tego typu stosunki rozpatrywane były w kategoriach patriotyzmu.


dr Maren Röger od lutego 2010 r. pracuje w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie W latach 2006-2009 była stypendystką Niemieckiego Towarzystwa Badawczego w kolegium doktoranckim na uniwersytecie im. Justusa Liebiga w Giessen.


Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie "Wojna to męska rzecz? Losy kobiet w okupowanym Krakowie w 12 odsłonach", którą można oglądać w Fabryce Emalia Oskara Schindlera do 30 kwietnia 2012 roku. Po wykładzie, o godz. 14.00 będzie można obejrzeć wystawę  jej kuratorką Beatą Łabno. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie Muzeum (KF)