Jeszcze tylko do piątku, 6 czerwca przyjmowane są zgłoszenia w konkursach Ogrody Sąsiedzkie i Pnącza dla Krakowa. Projekt realizowany jest po raz dziewiętnasty przez Pracownię Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida.
Konkursy adresowane są do mieszkańców Krakowa, członków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, właścicieli i zarządców nieruchomości, a także grup społecznych, które tworzą ogrody i pielęgnują przydomową zieleń. – Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, jak istotną rolę w kreowaniu miejskiej zieleni mają inicjatywy społeczne. Od osiemnastu lat możemy obserwować jak miejskie ogrody wzrastają i pięknieją, zyskują coraz większą liczbę naśladowców i zwolenników. Co istotne, te inicjatywy społeczne są coraz mocniej doceniane i cieszą się wsparciem zarządców terenów w naszym mieście – mówi Elżbieta Urbańska – Kłapa, koordynator projektu Miasto – Ogród.
Zgłoszenia przyjmowane są do 6 czerwca. Między 9 a 13 czerwca prowadzone będą przeglądy zgłoszonych ogródków i stanowisk pnączy.
Poszczególne projekty będą oceniane w dwóch kategoriach:
· Zgłoszone po raz pierwszy do konkursów:
DLA OGRODÓW: sąsiedzki charakter powstania i użytkowania terenu zielonego, stopień uspołecznienia w dostępności i pielęgnacji, funkcjonalność i dostosowanie do najbliższego otoczenia, pomysłowość, układ kompozycyjny, właściwy dobór roślin i ich kolorystyka, ogólne wrażenie estetyczne, innowacyjność, stopień pielęgnacji.
DLA PNĄCZY: funkcja pnączy w kontekście otoczenia czyli zintegrowanie z koncepcją urbanistyczną, właściwy dobór roślin dla stanowiska, wizja twórcza autorów, oryginalne i funkcjonalne rozwiązania techniczne związane z podporami, staranne prowadzenie i pielęgnacja roślin, ogólny wyraz estetyczny.
· Zgłoszone po raz kolejny do konkursów:
DLA OGRODÓW: stopień pielęgnacji ogrodu na przestrzeni lat, zakres wprowadzanych zmian kompozycyjnych oraz w doborze roślin, stopień uspołecznienia w dostępności i pielęgnacji, właściwy dobór roślin i ich kolorystyka, ogólne wrażenie estetyczne, innowacyjność.
DLA PNĄCZY: stopień pielęgnacji na przestrzeni lat, realizacja wizji twórczej autorów, oryginalne i funkcjonalne rozwiązania techniczne związane z podporami, staranność w prowadzeniu i ogólny wyraz estetyczny.
Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu oraz adresem e-mail: 12 644 27 65 w. 21, e.urbanska-klapa@okn.edu.pl. Tam też można uzyskać więcej informacji o tegorocznej edycji konkursów.