górne tło

Weekendowy rozkład jazdy

Na przekór prognozom pogody, czeka nas znowu bardzo gorący weekend, pełen imprez i atrakcji. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przegląd najciekawszych wydarzeń kulturalnych. Mamy też kilka zaproszeń.

W piątek (13 czerwca) w Piwnicy pod Baranami (Rynek Główny 25, godzina 19) wystąpi Agnieszka Chrzanowskaz koncertem promującym nową płytę – "Piosenki do mężczyzny". Przed recitalem, w tzw. Planetarium, odbędzie się wernisaż wystawy fotografii z Sermonety – miasta sztuki i znad morza Tyrreńskiego, autorstwa Arkadiusza Sędka, w ramach Kraków Photo Fringe 2014.

Artystka w swoim dorobku ma ponad sto kilkadziesiąt kompozycji do wierszy i tekstów wybitnych współczesnych polskich poetów, przede wszystkim Michała Zabłockiego, Włodzimierza Dulemby, Tomasza Adamskiego, Józefy Latos, Krzysztofa Sikory, Witolda Jędrzejczaka, Kamila Śmiałkowskiego. Jest też autorką muzyki do wiersza Czesława Miłosza „Przypowieść o maku", Bolesława Leśmiana „Śmierć wtórna" oraz Georga Trakla „Wieczór zimowy". Dotychczas wydała siedem solowych albumów. Wiele kompozycji posiada również dodatkowe wersje językowe: angielskie, francuskie lub greckie.

Agnieszka Chrzanowska występi z zespołu w składzie: Wojciech Pieczka – fortepian, akordeon, Szymon Frankowski – kontrabas, Dominik Klimczak – perkusja. Chcecie ich posłuchać? Piszcie: konkurs.mk@um.krakow.pl (z DOPISKIEM: PIWNICA POD BARANAMI, prosimy o podanie imienia i nazwiska). Mamy jedno podwójne zaproszenie.

Stowarzyszenie PODGORZE.PL po raz drugi zaprasza na Targ Pietruszkowy – targ ekologicznych lokalnych produktów rolnych sprzedawanych bezpośrednio przez małopolskich rolników. Pierwszy targ odbędzie się w najbliższą sobotę (14 czerwca) na pl. Niepodległości – obok budynku hali KS Korona. Na stoiskach swoje produkty sprzedawać będzie ok. 30 rolników i drobnych producentów żywności. Targ Pietruszkowy obywać się będzie w każdą sobotę od 14 czerwca do końca października na pl. Niepodległości w godz. 8:00-13:00.

Natomiast w imieniu Muzeum Etnograficznego w Krakowie zapraszamy na oprowadzanie autorskie po wystawie „Erstaz" – w najbliższą sobotę, 14 czerwca, o godz. 11:00. Sława Harasymowicz opowie o swojej pracy twórczej, objaśni znaczenia kryjące się za poszczególnymi pracami prezentowanymi na wystawie. Wyjawi związki pomiędzy pamięcią własną (m.in. wojenną historią rodziny) a pamięcią przechowaną w muzealnych obiektach.W ramach biletu wstępu będzie można zobaczyć także wystawę Aarona Schumana: „Folk. Etnografia osobista".

Instalacja Sławy Harasymowicz to kolaż fotografii, rysunków, prac graficznych, tekstów i obiektów wybranych z archiwum Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Autorka korzysta z napięć powstałych przy pracy z dokumentami, memorabiliami, artefaktami muzealnymi. Świadomie też w swoją instalację wplata wątki fikcyjne, tworzy nowe historie, stawia niezadane wcześniej pytania.Powstała ona w trakcie prób rekonstrukcji skomplikowanej, ale jakże typowej dla tamtych czasów, historii rodziny i stopniowego odkrywania jej punktów przecięć z traumatycznymi wydarzeniami historii powszechnej. Trasa, którą w projekcie podąża artystka, leży między miejscowością Stryj na dzisiejszej Ukrainie, a Krakowem. Wybrany czas to lata pomiędzy rokiem 1939, a 2014. Jeśli macie ochotę wziąć udział w tej wędrówce, piszcie: konkurs.mk@um.krakow.pl (z DOPISKIEM: MUZEUM ETNOGRAFICZNE, prosimy o podanie imienia i nazwiska).

Także 14 czerwca (sobota), możecie wziąć udział w Święcie Ulicy Józefa. Początek wydarzenia: godz. 12:00. Program wydarzenia wygląda następująco: godz. 12 – zbiórka pod Smokiem Wawelskim, uroczyste otwarcie imprezy kolorowym korowodem prowadzonym przez cesarza Józefa II i jego dwór. Przejście ul. Krakowską do Kamienicy Wojewodzińskiej przy ulicy Józefa, przemarsz ulicą Józefa, zapraszanie mieszkańców i turystów do wzięcia udziału w zabawie, rozdawanie pamiątkowej mapy ulicy; Godz. 13:00 – do zmierzchu - wydarzenia artystyczne w poszczególnych lokalach, galeriach, w podworcach i na ulicy (wernisaże, pokazy, warsztaty, imprezy dla dzieci, koncerty, promocje); Godz. 16:00–17:00 – spacer ulicą Józefa z przewodnikami z polish travel adventure (początek na Placu Bawół)

Przypominamy, że także w ten weekend (14-15 czerwca) w Krakowie odbędą się I Ogólnopolskie Senioralia. Seniorzy przejmą od Prezydenta Krakowa klucze do miasta i będą bawić się tak jak studenci. Impreza odbywa się w ramach Światowego Dnia Praw Osób Starszych. składać się będą z czterech części: 14 czerwca (sobota) w Filharmonii Krakowskiej w godz. 10.00-16.30 odbędzie się I Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Tego samego dnia, na pl. Szczepańskim, od godz. 16.00 do godz. 20.00 zaplanowano wydarzenia artystyczne. Na scenie okaże się, że seniorzy świetnie radzą sobie w występach wokalnych, formach teatralnych, ale także kabaretowych skeczach i konkursach tańca towarzyskiego.

Z kolei w niedzielę (15 czerwca) o godz. 10.00 na pl. Szczepańskim na jeden dzień klucze do miasta przekaże seniorom Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Otrzymanie „władzy" nad Krakowem seniorzy uczczą paradą wokół Rynku Głównego, połączoną z pokazem różnorodnych nakryć głowy. O godz. 10.00 w Małopolskiej Wyższej Szkole im. Józefa Dietla w Krakowie, Rynek Główny 34, Pałac Spiski, rozpocznie się Dzień Zdrowia Seniora. Seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych oraz wysłuchać wykładów propagujących zdrowy styl życia.

Także w najbliższą niedzielę, 15 czerwca, Janusz Radek zagra recital „Jeszcze bliżej". Będzie to wyjątkowy program, bo złożony głównie z utworów śpiewanych kiedyś przez Czesława Niemena i w większości przez niego napisanych. W kameralnym gronie wybrzmią tego wieczoru na Barka.Food.Live.Music (Bulwar Kurlandzki, rejon ul. Gazowej) m.in: „Obok Nas", „Wspomnienie", „Domek Bez Adresu" i wiele innych utworów, które znalazły się na wydanej w 2009 płynie Janusz-Radek- Opowieść Niemenem.
Artyście akompaniować będzie Tomasz Filipczak. Dzięki uprzejmości organizatorów - Barka.Food.Live.Music, mamy dla Was podwójne zaproszenie na koncert. Piszcie: konkurs.mk@um.krakow.pl (Z DOPISKIEM: JANUSZ RADEK, prosimy o podanie imienia i nazwiska).

A na koniec zapraszamy na wycieczkę do uzdrowiska w Swoszowicach! Spotykamy się w sobotę, 14 czerwca, o godz. 11 przed Głównym Domem Zdrojowym w Swoszowicach. Wstęp wolny. Zwiedzanie uzdrowiska w Swoszowicach należy do wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Jedziemy do wód" prezentowanej w Kamienicy Hipolitów, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (plac Mariacki 3) od 15 maja do 10 sierpnia 2014.