górne tło

Wymienili się książkami

Ponad dwieście osób pojawiło się wczoraj (22 kwietnia, niedziela) w Pawilonie Wyspiańskiego aby wymienić się książkami podczas akcji Drugie życie książki. I choć deszcz zmusił organizatorów do przeniesienia akcji do wnętrza budynku nikt nie narzekał. 

Zwłaszcza, że na wymianie pojawiły się poszukiwane przez czytelników już od pierwszej edycji akcji prawdziwe wydawnicze perełki, a wśród nich m.in. pierwsza część sagi Gra o tron oraz Harry Potter i kamień filozoficzny, a także sporo literatury obcojęzycznej, która z edycji na edycję zdobywa coraz większe grono sympatyków.

Zanim jednak rozpoczęła się wymiana, Ewa Bolińska z Fundacji Znaczy Się ogłosiła start kolejnej edycji akcji Strefa Wolnego Czytania. „Tym razem chcemy znaleźć i pokazać miejsca żyjące książką i czytelnictwem nie tylko w Krakowie, ale w całej Małopolsce. Do końca maja: zgłaszajcie, wyszukujcie, udostępniajcie. Jest nas więcej! Pokażcie się!” – zachęcała. Więcej o tym jak zgłosić swoje Miejsce Przyjazne Czytaniu: http://strefawolnegoczytania.pl/

Na najmłodszych uczestników książkowej wymiany czekała niespodzianka. Pisarka Renata Klamerus czytała im fragmenty swojej najnowszej książki Tami z krainy pięknych koni. Był także konkurs z nagrodami dla tych, którzy słuchali najbardziej uważnie.A tuż po zakończeniu akcji Drugie życie książki, w sali konferencyjnej spotkały się Trzy poetki z charakterem: Elżbieta Zechenter-Spławińska, Katarzyna Turaj-Kalińska i Beata Szymańska. Spotkanie poprowadzili Wojciech Ligęza i Stanisław Stabro.

Przypominamy, Drugie życie książki to wspólna akcja portalu Bookeriada i Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Znane są już daty kolejnych edycje akcji Drugie życie książki: 27 maja – książki, które zainspirowały filmowców - edycja dzień po finale 5. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej; 1 czerwca – dzieci też czytają - czyli edycja specjalna na Targach Książki dla Dzieci (miejsce: hala targów przy ul. Centralnej 41 a); 24 czerwca – lato tuż tuż - trzy dni po pierwszym kalendarzowym dniu lata wymieniamy z przewodnikami i książkami podróżniczymi; 29 lipca – niech żyją wakacje! - wymieniamy się książkami, idealnymi na leniwe wakacyjne dni; 11 sierpnia – fantastyczna literatura – spotykamy się podczas zlotu miłośników fantastyki Krakon i wyjątkowo wymieniamy tylko literaturę fantastyczną, fantasy oraz japoński komiks manga (miejsce: teren konwentu Krakon); 26 sierpnia – powrót do szkoły - tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego wymieniamy się podręcznikami; 30 września – literatura nie zna granic - w Międzynarodowym Dniu Tłumacza wymieniamy się książkami autorów z zagranicy; 25-28 października – Kraków stolicą literatury - podczas Festiwalu Conrada i Targów Książki w Krakowie zapraszamy wyjątkowo aż na czterodniową wymianę książek (miejsce: hala targów przy ul. Centralnej 41 a); 25 listopada – jesienny wieczór z książką - wymieniamy się książkami idealnymi na długie jesienne wieczory; 16 grudnia – święta pod znakiem książki - wymieniamy się książkami idealnymi do czytania podczas świątecznych wieczorów. (KF)