(ur. 1944)
Uprawia malarstwo i grafikę.
Urodził się w roku 1944 w Spytkowicach koło Oświęcimia. Studiował malarstwo i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1961-1968) oraz w Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts w Paryżu (student-stażysta, 1967).
Jest profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1996-2002 przez dwie kadencje pełnił funkcję prorektora, zaś w latach 2002-2005 Rektora Uczelni.
Był stypendystą rządu francuskiego (1980) oraz Fundacji Kościuszkowskiej (1982). Prowadził zajęcia na Uniwersytecie Stanu Connecticut w Storrs (1992). W 1993 roku otrzymał stypendium Fulbrighta, odbył staż naukowy oraz prowadził wykłady i ćwiczenia w New York Institute of Technology. Jego grafiki komputerowe były wielokrotnie nagradzane, m. in. na Międzynarodowym Triennale Małych Form Graficznych w Łodzi (1996), czy na XII Międzynarodowym Biennale Grafiki we Fredrikstad w Norwegii. (1999).
Pamuła uzyskał wiele nagród i wyróżnień, m.in. główną nagrodę na Międzynarodowym Triennale Małych Form Graficznych (Łódź, 1996) i na XII Międzynarodowym Biennale Grafiki we Fredrikstad w Norwegii (1999).
W 2003 roku otrzymał nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza za wystawę malarstwa "Obiekty geometryczne - retrospekcja" w Starmach Gallery. Abstrakcję geometryczną zaczął uprawiać w latach siedemdziesiątych. Eksperymentował z trójwymiarowymi obiektami, co zaowocowało cyklem litografii i wklęsłodruków "Systemy", rozwijanym przez artystę do dzisiaj przy pomocy grafiki komputerowej. W latach osiemdziesiątych artysta uczynił komputer głównym narzędziem realizacji a nawet współtwórcą i wykonawcą swoich prac.
"Twórczość Jana Pamuły należy do nurtu abstrakcji geometrycznej. Artysta jest jednym z nielicznych twórców, którzy wykreowali własny, systemowy opis rzeczywistości. Jego kompozycje są racjonalne i uporządkowane według matematycznego systemu programu. Jednak to artysta wybiera jeden z wariantów ujawnionych, co istotne, losowo przez komputer, i to artysta decyduje o kolorystyce obrazu. Tak więc rygorystyczny racjonalizm zostaje uzupełniony przypadkiem, intuicją i emocją".
Jan Pamuła jest wieloletnim członkiem ZPAP, od 1983 roku jest także członkiem "Grupy Krakowskiej". Wielokrotnie był kuratorem oraz jurorem wystaw i konkursów.
Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, Muzeów Okręgowych w Szczecinie, Chełmie i Lublinie, a także w zbiorach Victoria and Albert Museum w Londynie, Albertina Graphische Sammlung w Wiedniu, Portland Art Museum w Oregonie, Muzeum w Bochum, Mondrian Museum w Amersfoort i wielu innych, a także w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Prace Jana Pamuły wystawiane były na ponad 50 wystawach indywidualnych (m.in. w Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Paryżu, Rzymie, Nowym Jorku i Tokio) oraz na ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Opracowano na podstawie http://www.triennial.cracow.pl oraz książki Marii Zientary "Najnowsza sztuka krakowska cz. II"