Aszkenaz, Mizrach, Kibuc, Dybuk – to cztery słowa, które w tym roku będą najczęściej pojawiały się podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Tak określane będą cztery najważniejsze bloki tematyczne festiwalu, który potrwa do niedzieli (6 lipca).
Aszkenaz – według Księgi Rodzaju to syn Gomera, protoplasta m.in. Słowian i Germanów; nazwa używana jest do określenia kultury Żydów wywodzących się z Europy Środkowej i Wschodniej, obejmująca cały jidyszkajt; stanowiąca zdecydowanie dominującą grupę pośród Żydów.
Mizrach – po hebrajsku znaczy 'wschód', mizrachijczycy to Żydzi pochodzący z krajów Bliskiego Wschodu, zamieszkałych w większości przez muzułmanów; termin ten obejmuje również Żydów z krajów Maghrebu oraz Żydów sefardyjskich.
Dybuk – duch z pogranicza dwóch światów; nie może zaznać spoczynku i bierze w posiadanie ciało żywej osoby; to jeden z najważniejszych toposów literackich i kulturowych związanych z folklorem żydowskim, obecny w Kabale, ale też inspirujący dla współczesnej popkultury.
Kibuc to idea, która pomogła zbudować Państwo Izraela; osady zakładane od 1910 roku na terenach Palestyny, które zakładały wspólnotę jako fundament relacji międzyludzkich; fenomen społeczno-kulturowy, który wpłynął na wszystkie aspekty życia współczesnego Izraela.
24. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie potrwa 10 dni. W jego programie znalazło się ponad dwieście wydarzeń – koncertów, spektakli, spotkań, wycieczek, warsztatów, wernisaży i projekcji filmów. Podczas festiwalu będzie można m.in. nauczyć się tradycyjnych tańców żydowskich, poznać tajniki żydowskiej kuchni i posłuchać artystów znanych na całym świecie. Wśród gwiazd festiwalu znalazła się m.in. Shura Lipovsky, diwa pieśni jidysz, Erik Friedlander, kompozytor i wiolonczelista, zespół Tarras Band i ich tradycyjna muzyka klezmerska, saksofonista Daniel Zamir czy zespół Liron Amran & The Panthers, czyli fuzja tradycyjnej muzyki jemeńskiej i nowoczesnego, elektronicznego brzmienia.
Podsumowaniem muzycznej różnorodności festiwalowych wydarzeń będzie słynny finałowy koncert Szalom na Szerokiej, który odbędzie się w sobotę (5 lipca) o godz. 18:00.
Podobnie, jak w poprzednich latach, koncerty 24. FKŻ odbywające się w synagodze Tempel od niedzieli (29 czerwca) do piątku (4 lipca) oraz koncert Szalom na Szerokiej będą transmitowane na żywo w internecie. Koncert Szalom na Szerokiej dodatkowo bezie rejestrowany przez Telewizję Polską TVP2 i emitowany w częściach na różnych antenach Telewizji Publicznej. Pierwszą część będzie można zobaczyć jeszcze podczas trwania koncertu - o północy z soboty na niedzielę.
Przypomnijmy, że Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu na świecie. Przez lata budował swoją renomę – w 1988 roku był małą kameralną sesją naukową połączoną z pokazem filmów; dziś to ponad dwieście wydarzeń, w których udział bierze blisko 30 tysięcy widzów.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Szczegółowy program imprezy jest dostępny na stronie www.jewishfestival.pl.