górne tło

Weekendowy rozkład jazdy

Jeśli szukacie pomysłu na najbliższy wakacyjny weekend i nie tylko, podpowiadamy gdzie warto zajrzeć i których wydarzeń nie można przegapić. Pod koniec tego tygodnia rozpocznie się wielkie krakowskie święto muzyki, czyli 19.edycja Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami. Zachęcamy też do odwiedzenia Ogrodu Doświadczeń, wysłuchania recitalu Jagi Wrońskiej a także do uczestnictwa w imprezie modowej, jednej z krakowskich projektantek.

Blisko 100 koncertów, kilka światowych gwiazd a także debiutanci z polski i zza granicy – tak w wielkim skrócie zapowiada się Letni Festiwal Jazzowy, który w Krakowie odbędzie się od 6 lipca do 1 sierpnia. Festiwal rozpocznie (6 lipca, niedziela) tradycyjne święto jazzu tradycyjnego - Niedziela Nowoorleańska. W tym roku masową imprezę wzbogaci zlot starych samochodów, setki tancerzy swingowych z kończącego się festiwalu tańców jazzowych, a głównymi bohaterami koncertu na dużej scenie na Rynku Głównym będą Old Timers z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jazz Band Ball Orchestra z Stanleyem Breckenbrige i Beale Street Band.


Natomiast 9 lipca (środa) w Auditorium Maximum absolutny hit! Premiera krakowska sensacyjnego projektu "Night In Calisia" Tria Włodka Pawlika z Randy Breckerem i orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod dyr. Adama Klocka. Włodek Pawlik, zdobywca nagrody Grammy 2014, jest laureatem wielu innych krajowych i międzynarodowych konkursów, a także autorem muzyki do filmów "Wrony" i "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej oraz "Rewers" Borysa Lankosza. Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia na to wydarzenie! Rozlosujemy je wśród osób, które do nas napiszą: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem: WŁODEK PAWLIK, prosimy o podanie imienia i nazwiska).


To nie koniec jazzowych atrakcji. Od lat stałą imprezą towarzysząca festiwalowi jest Noc Jazzu - jedna z krakowskich Nocy artystycznych. W tym roku 12 lipca impreza zacznie się ogromnym koncertem plenerowym na Małym Rynku o godz.18 z udziałem Eddie Hendersona z Kwintetem Tomka Grochota, Karen Edwards, One World Project Grzecha Piotrowskiego oraz Jamal Thomas Band. Od godz.22 Nocne Koncerty klubowe w 13 miejscach - na czele z Rotundą gdzie wystąpi Adam Pierończyk, Piwnica pod Baranami z NSI Quartet, Piec Art z zespołem Adama Kawończyka i wiele innych.


Na trzeciej edycji minifestiwaliku pianistycznego Solo Piano Weekend usłyszymy w Sali Marmurowej w Pałacu pod Baranami: 24.07- Kubę Stankiewicza i Artura Dutkiewicza a 25.07 - Floriana Webera i Vladislava Sendeckiego. Wszystkich koneserów zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie, w którym rozlosujemy podwójne zaproszenie na te imprezy. Swoją chęć udziału zgłaszajcie na: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem: SOLO PIANO, prosimy o podanie imienia i nazwiska).


Jednak najbardziej wybuchowym i elektryzujący, koncertem festiwalu będzie Koncert Nadzwyczajny 27 lipca w Centrum Kijów w wykonaniu czterech super legend jazz-rocka i muzyki fussion : Mike Stern, Bill Evans, Tom Kennedy i Dennis Chambers. Dwaj pierwsi to członkowie zespołu Milesa Davisa z lat 80. To trzeba usłyszeć! Spełniając muzyczne marzenia, zdobyliśmy dla Was podwójne zaproszenie. Piszcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem: MIKE STERN, prosimy o podanie imienia i nazwiska).

A teraz coś dla dzieci! W pierwszy weekend lipca (5 i 6 lipca) w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zostanie zainaugurowany cykl spotkań, towarzyszący wystawie „Kraków miasto ambitne. Inwestycje miejskie 2003-2014". 5 lipca, w sobotę, odbędą się warsztaty ekologiczne „Tajemnica recyklingowej krainy". Zajęcia odkryją przed dziećmi możliwości konstruowania prostych, a zarazem twórczych przedmiotów, które poruszają wyobraźnię i inspirują do wielu zabaw i gier. Podczas warsztatów będzie można stworzyć atrakcyjne zabawki z pozornie niepotrzebnych i zbędnych rzeczy, np. kawałka sznurka, papieru, gałganka czy plastikowych nakrętek lub butelek. Warsztaty są bezpłatne i odbędą się o godz. 11:00, 12:30 i 14:00. Ilość miejsc jest jednak ograniczona. Rezerwacji można dokonywać telefonicznie: (012) 421 12 42 w. 136 (w godzinach otwarcia muzeum) oraz tel. 661 661 038 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00), a także osobiście w kasie muzeum.

Przy tej okazji zachęcamy Was także do odwiedzenia Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema (al. Pokoju 68), który jest także w gestii Muzeum Inżynierii Miejskiej. Tego miejsca reklamować chyba nikomu nie trzeba. Ogród jest pierwszym, sensorycznym parkiem edukacyjnym w Polsce. Na terenie 6 hektarów znajduje się blisko 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. Tegoroczną nowością są także – ogród geologiczny, zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema oraz „zapachowo", czyli zakątek pełen pachnących roślin i ziół. Wecej informacji TUTAJ.
Mamy trzy podwójne zaproszenia do Ogrodu Doświadczeń. Można je zdobyć pisząc na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem: OGRÓD DOŚWIADCZEŃ, prosimy o podanie imienia i nazwiska).

Mamy też propozycję dla wszystkich, którzy chcą jeszcze bardziej być en vogue. W czwartek (3 lipca) w La Perle Boutique, przy ul. Dominikańskiej 3, odbędzie się premierowy wieczór z kolekcją ubrań DRESSAP. W programie imprezy m.in. prezentacja nowej kolekcji PASTEL LINE, biżuterii, smakowity poczęstunek piekarni La Baguette oraz after party w Prozaku! Wszystko w godz. 18.30- 21. Możecie też załapać się na konsultacje z krakowską projektantką Anną Pirowską z DRESSAP. Polecamy! Więcej informacji znajdziecie TUTAJ


I jeszcze kilka pomysłów i zaproszeń od Śródmiejskiego Ośrodka Kultury (ul. Mikołajska 2), na które chcemy zwrócić szczególną uwagę. 10 lipca (czwartek), o godz. 19, koncert „La Boheme", na którym wystąpią: Jaga Wrońska– śpiew i Marek Jaworski – fortepian. Jaga Wrońska - wokalistka, poetka, kompozytorka, gwiazda krakowskiego kabaretu Loch Camelot, ma na koncie ponad 30 recitali tematycznych, koncertuje w kraju i za granicą. Śpiewa w języku polskim, francuskim, niemieckim, jidysz, hebrajskim i innych, teksty m.in.: Agnieszki Grochowicz, Moniki Partyk, Elżbiety Zechenter-Spławińskiej i własne. Marek Jaworski natomiast to jeden z kompozytorów nurtu tzw. krakowskiej piosenki literackiej. Uprawia muzykę liryczną, ale z charakterem i temperamentem. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na ten wieczór. Piszcie: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem: JAGA WROŃSKA, prosimy o podanie imienia i nazwiska).

Natomiast 9 lipca (środa), o godz. 19, także w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, wystąpi kabaret Grupa AD HOC z programem „W 60 minut dookoła". Restart. Jak w każdej podróży bez planu – będzie nieprzewidywalnie, wariacko i śmiesznie. Grupa AD HOC powstała w 2008 roku z inicjatywy Kabaretu PUK, który skrzyknął kilkoro znajomych kabareciarzy i zaraził ich pomysłem na wspólne improwizowanie. Grupę tworzą m.in. aktorzy kabaretów: PUK, Róbmy swoje, Który, Chwilowo Kaloryfer i Kabaretu Ucho. Wszystkich, którzy szukają dobrej zabawy, zachęcamy do spróbowania sił w naszym konkursie. Mamy podwójne zaproszenie na kabaret. Piszcie: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem: KABARET, prosimy o podanie imienia i nazwiska).