Radni przyjęli zmianę Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. To jeden z najważniejszych dokumentów mówiących o rozwoju przestrzennym miasta.
Studium jest podstawą do tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które muszą być zgodne z jego ustaleniami. Dokument obrazuje aktualne dążenia miasta i jego zainwestowanie. Dotychczas obowowiązujące Studium nie spełniało już tych warunków i konieczna była jego aktualizacja. Nowy dokument będzie obowiązywać aż do 2030 roku.
Zmienione Studium dostosowano do potrzeb miasta innowacyjnego i otwartego wobec wyzwań, jakie będą stały przed nim w najbliższych dekadach, czyli wzmocnienia roli Krakowa jako stolicy Małopolski, prężnej europejskiej metropolii, miejsca koncentracji nowoczesnej gospodarki, nauki i przemysłu wysokich technologii.
Projekt Studium składa się z trzech tomów: Tom I – Uwarunkowania, Tom II – Zasady i kierunki polityki przestrzennej, Tom III – Wytyczne do planów miejscowych.
Pracom na projektem zmiany Studium towarzyszyły szeroko zakrojone konsultacje społeczne. W styczniu 2013 r. z roboczym projektem zapoznały się Rady Dzielnic przekazując sugestie przydatne planistom do dalszych prac. W kwietniu 2013 r. Miejska Komisja Urbanistyczno Architektoniczna jednomyślnie, pozytywnie zaopiniowała dokument.
Projekt zmiany Studium był dwukrotnie wykładany do publicznego wglądu. Po ubiegłorocznym wyłożeniu mieszkańcy złożyli ponad 8 tysięcy uwag dotyczących głównie terenów zielonych i układów komunikacyjnych. Wszystkie uwagi były wnikliwie analizowane i znaczna ich część została uwzględniona. Projekt, z którym krakowianie zapoznawali się po raz drugi (w tym roku) zawierał poprawki naniesione w wyniku pozytywnie rozpatrzonych uwag.
Zmianę Studium przygotował zespół ekspertów - architektów i urbanistów, pod kierunkiem Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Elżbiety Koterby.