Zaplanujcie z nami weekend w Krakowie! Jak co tydzień polecamy najciekawsze wydarzenia kulturalne w mieście i miejsca, które musicie zobaczyć. Tym razem zapraszamy Was do muzeum, na koncert jazzowy, na lot balonem oraz na zawody sportowe.
Średniowiecze da się lubić – pod takim hasłem Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje wakacyjne spotkania edukacyjne dla dzieci i całych rodzin. W sobotę i niedzielę (23-24 sierpnia) zajrzyjcie do Barbakanu, gdzie odbędzie się Festiwal kultury rycerskiej. Będą pokazy walk i średniowieczne zabawy, popisy kuglarzy i warsztaty rzemiosła a także walka na miecze i strzelanie z katapulty. Początek godz. 12.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa tworzy kilkanaście oddziałów, opowiadających historię Krakowa z różnych perspektyw, od średniowiecza do czasów współczesnych. Oryginalny i innowacyjny charakter wystaw jest magnesem dla turystów, ale też fascynuje mieszkańców Krakowa, którzy w ten sposób zgłębiają historię swojego miasta. Jako pierwsze w Polsce wprowadziło do swojej oferty zwiedzanie oddziałów... na rowerze (http://www.mhk.pl/muzuem-na-rowerze). Zbiory można także podglądać online: http://www.mhk.pl/cyfrowy-thesaurus. Bo tutaj historia łączy się z nowoczesnością!Muzeum Historyczne przygotowało także bardzo ciekawy program edukacyjny dla dzieci, Muzeomania, ma dwóch bohaterów rodem ze Średniowiecza - Krzysztoforka i Dorotkę, którzy regularnie spotykają się z maluchami.
Muzeum Historyczne ma nie tylko wielu miłośników, ale też sporą pulę nagród. Wspomnimy tylko o kilku z nich: 2011 r. - Nagroda „Sybilla 2010" na Wydarzenie Muzealne Roku 2010 dla wystawy Kraków - czas okupacji 1939-1945 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera (bardzo polecamy tę ekspozycję!); 2012 r. -Wyróżnienie w konkursie „Pozytywista Roku" dla Rynku Podziemnego (musicie to zobaczyć!) oraz tytuł „Miejsce Przyjazne Maluchom" dla Rynku Podziemnego i Domu Zwierzynieckiego; 2013 r. - MHK, jako jedyna instytucja kultury, znalazło się na liście Diamentów Forbesa 2013 w kategorii przedsiębiorstw osiągających zysk własny w przedziale od 5 do 50 mln zł rocznie i zajęło 34 miejscu w Małopolsce i 389 miejscu w kraju wśród 1228 firm!
Wszystkie informacje o aktulanych wystawach znajdziecie na stronie http://www.mhk.pl/
Dla naszych Czytelników mamy dziesięć kart wolnego wstępu (dla dwóch osób) do wszystkich oddziałów Muzeum Historycznego. Rozlosujemy je wśród osób, które wezmą udział w konkursie i napiszą o wystawie, którą zobaczyli w MHK i zrobiła na nich największe wrażenie. Na odpowiedzi czekamy do piątku (22 sierpnia) do godz. 12 pod adresem: konkurs.mk@um.krakow.pl (Z DOPISKIEM: Muzeum Historyczne; prosimy o podanie imienia i nazwiska).
A czy widzieliście już stary Kraków z lotu ptaka? Na Bulwarze Wołyńskim, przy Rondzie Grunwaldzkim, stoi balonowa platforma widokowa, dzięki której można podziwiać Kraków z wysokości 150 metrów. Widok zapierający w dech w piersiach. Loty odbywają się w zależności od warunków pogodowych w godzinach: 9.00-22.00. Informacje szczegółowe znajdziecie na stronie www.hiflyer.pl.
Jeśli macie ochotę na romantyczny lot, spróbujcie swojego szczęścia w konkursie. Napiszcie do nas na adres konkurs.mk@um.krakow.pl (Z DOPISKIEM: BALON; prosimy o podanie imienia i nazwiska), do piątku do godz. 12 i odpowiedzcie na pytanie:
Na jaką najwyższą wysokość może wznieść się gondola balonu?
Czym jeszcze w najbliższych dniach zachwyci Was Kraków? Przypominamy, że w Rynku Głównym trwają Międzynarodowe Targi Sztuki. W tym roku przypada 65-lecie Fundacji „Cepelia", a Targi odbywają się już po raz 38. Kraków będzie gości około 600 twórców ludowych, rzemieślników i artystów z Polski, ale także i Europy. Będą oni prezentować sztukę ludową i rękodzieło artystyczne. Jest to największe w kraju wydarzenie tego typu. Targi są szansą pokazania bogatej tradycji i niepowtarzalnego piękna ludowej twórczości.
Zwracamy Waszą uwagę także na Krakowski szlak street artu. To pierwsza w Krakowie propozycja bezpłatnego zwiedzania miasta pod kątem sztuki ulicznej. Cykliczne wycieczki trasą lokalnych murali odbywają się w każdą sobotę. Sztuka street artu, obecna jest w przestrzeni Krakowa od co najmniej dwudziestu lat. To tutaj nabiera ona szczególnego znaczenia. Wpisuje się bowiem swym nowoczesnym nurtem w przestrzeń historycznego centrum, zmieniając perspektywę i dając nowe możliwości interpretacji zastanej architektury. Wielkoformatowe dzieła - murale stały się wizytówką Krakowa, tworząc niezwykły artystyczny szlak, tym samym umożliwiając poznanie miasta z nowej, zupełnie innej strony. Krakowski szlak street artu to propozycja wycieczek organizowanych przez Galerię Krakowską, przy współpracy z Urzędem Miasta oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym. Aby wziąć udział w wycieczce należy zgłosić się pod nr tel.: 12 428-99-00 lub zarejestrować się za pośrednictwem strony: http://szlakmurali.mallwallart.com/pl
Wstęp wolny obowiązuje także przy wejściu na koncert Groove Set w Mile Stone (Hotel Qubus, ul. Nadwiślańska 6), który odbędzie się 22 sierpnia (piątek), godz. 21.00. Zespół Groove Set tworzą trzej małopolscy muzycy. Pianista - Krysian Jaworz, basita - Paweł Kluba i perkusista - Michał Peiker. Trio prezentuje kompozycje własne w stylistyce jazzowej i około jazzowej. Śpiewne i melodyjne tematy podparte finezyjną rytmizacją tworzą specyficzny dla zespołu groove i brzmienie. Groove set to autorski projekt muzyków od lat występujących ze sobą pod wieloma banderami, co w przypadku muzyki po części improwizowanej jest gwarancją harmonijnego współbrzmienia.
A na koniec przypominamy, że 23 i 24 sierpnia (sobota, niedziela) na Torze Kajakarstwa Górskiego KOLNA odbędą się zawody Pucharu Europy w Slalomie. To kolejna międzynarodowa impreza, zorganizowana na zmodernizowanym sztucznym torze przy ul. Kolnej, gdzie w ubiegłym roku zorganizowane zostały Mistrzostwa Europy Seniorów w Slalomie. Tym razem obejrzymy rywalizację europejskiej czołowki w kilku kategoriach wiekowych.
Miłego weekendu!