Od lat na całym świecie odbywają się liczne dyniowe imprezy cieszące się dużą popularnością i przyciągające rzesze fanów i turystów. Od dwóch lat w ślad za organizatorami tych wydarzeń idą Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta i w tym roku zapraszają na trzeci już Festiwal Zaklęte w Dyni pod patronatem Marka Sowy – Marszałka Województwa Małopolskiego. Towarzyszyć jej będą liczne atrakcje.
Po sukcesie poprzednich edycji, w planie tegorocznej nie mogło zabraknąć bezpłatnych warsztatów carvingowych, sztuki która cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Wszyscy, którzy osobiście zapiszą się do 18 września lub do wyczerpania miejsc w biurze Stowarzyszenia (os. Centrum A 6a, Kraków), będą mieli możliwość poznania technik fantazyjnego rzeźbienia w owocach i warzywach. Zajęcia warsztatowe w sobotę 20 września w Klubie Wersalik na os. Ogrodowym 15 poprowadzą mistrzowie z Krakowskiej Szkoły Restauratorów.
Zdolnościami plastycznymi będzie można wykazać się nie tylko podczas warsztatów. Festiwal Zaklęte w Dyni to także niezwykłe dyniowe konkursy. W ramach konkursu Dyniowe cudeńka jury będzie oceniać oryginalność wykorzystania dyni jako tworzywa plastycznego, pomysłowość aranżacji i ogólny wyraz kompozycji. Wszystkich hodowców i pasjonatów organizatorzy zapraszają także do udziału w konkursie Dynia, jaka jest każdy widzi. Imponująca wielkość, oryginalny kształt i kolor, to te czynniki, które decydować będą o wygranej. Zgłoszenia do konkursów przyjmowane są do 17 września. Szczegółowe informacje dotyczące regulaminu konkursów na www.zakletewdyni.pl.
W niedzielę 21 września, organizatorzy zaproszą wszystkich na imprezę finałową w centrum Nowej Huty. Oprócz dyniowych warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz warsztatów rękodzieła artystycznego dla dorosłych i seniorów, na przybyłych czekać będą dyniowy kącik gier i zabaw rodzinnych, w którym dorośli wraz ze swymi pociechami będą mogli spróbować swoich sił w łamigłówkach i konkurencjach sportowych, stoiska z malowaniem twarzy, a także degustacja dyniowej potrawy. W programie przewidziano ponadto rozstrzygnięcie dyniowych konkursów. Przeprowadzone zostanie również głosowanie i wybór najlepszej pracy wykonanej w technice carvingu w ramach sobotnich warsztatów. Festiwal zakończy wystawa fotograficzna, która w październiku prezentowana będzie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, będącej partnerem Festiwalu oraz w grudniu gmachu głównym Urzędu Miasta Krakowa.
Więcej informacji można znaleźć na: www.przyjacielenowejhuty.pl
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego