Przed nami pierwszy weekend października. Po intensywnych wydarzeniach poprzedniego tygodnia – nie zwalniamy tempa. Tym razem szereg koncertów, spektakli i wystaw które zadowolą nawet najbardziej wybrednych, nowoprzybyłych krakowskich żaków.
Piątek zaczynamy w Nowej Hucie. O godzinie 13.00 rozpalaniem pieca węgierskiego, zainauguruje swoje obchody 2. Nowohucki Festiwal Sztuki. Wydarzenie to obfitować będzie w wystawy, koncerty, spektakle i happeningi. Bardzo mocnym punktem, święta sztuki współczesnej, będzie wystawa prac tragicznie zmarłego Zdzisława Beksińskiego. Dzieła artysty będą prezentowane do 19 października jednak tylko w sobotę i w niedziele, można je będzie zobaczyć nieodpłatnie. Podczas Festiwalu na Scenie Młodych zaprezentują się zdolne, młode zespoły będące u progu swej kariery. Na placu przed głównym wejściem do Nowohuckiego Centrum Kultury będziemy mogli podziwiać performans Opowieści Ziemi Teatru Ognia Los Fuegos i Andrzeja Sieka oraz Cicindela Krakowskiego Teatru Tańca. W ramach Festiwalu odbędą się otwarte warsztaty artystyczne z różnych dziedzin sztuki (ceramika, grafika biżuteria). Nowohuckie święto będzie trwać do niedzieli, 5 października.
Dzień później, w sobotę 4 października, o godzinie 12.00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej rozpoczną się cykliczne Targi Mody. Organizatorzy zaprezentują pomysły 60 projektantów z całego kraju. Miłośnicy oryginalnej mody i nietuzinkowego dizajnu będą mogli odnaleźć tam wiele nieszablonowych ubrań, dodatków czy biżuterii.
W sobotnie popołudnie o godzinie 14.00 rozpocznie się akcja Dom dla zwierzyńca – przygarnij psa! w Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi 41, czekać będą psy, które obecnie przebywają pod opieką Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Te psiaki, które do końca roku nie znajdą domu - trafią do niestety do azylu. W ramach akcji zostanie przeprowadzona zbiórka karmy. Jeżeli chcecie przygarnąć pupila, albo znacie kogoś, kto może dać mu dom – to idealny czas i miejsce, aby znaleźć tam swojego wiernego, czworonożnego przyjaciela.
Młodszych mieszkańców Krakowa zapraszamy w sobotę (4 października) na X Festyn Jesienny, który odbędzie się z okazji 15-lecia istnienia Gimnazjum nr 7 im. Bartosza Głowackiego. Program przewiduje m.in.: występy artystyczne uczniów, warsztaty bezpieczeństwa oraz spotkanie z absolwentami. Impreza odbędzie się przy ul. Jachowicza 5, o godzinie 13.30.
W sobotę zapraszamy również do odwiedzenia Muzeum Historii Fotografii. Do 30 października będziemy mogli zobaczyć wystawę prezentującą pracę legionowych fotografów - żołnierzy, wybitnych naukowców, wykładowców akademickich i społeczników w latach pokoju. W 1914 roku grupa legionistów II Brygady na froncie w Karpatach założyła „Spółdzielnię fotograficzną", dokumentując życie legionowe. Dla chcących zobaczyć jak narodził się polski reportaż wojenny, mamy zaproszenia -wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywał się ulubiony koń Marszałka Józefa Piłsudskiego? Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres konkurs.mk@um.krakow.pl z dopiskiem LEGIONY, prosimy również o podanie imienia i nazwiska.
4 października rozpoczną się 39. Krakowskie Reminiscencje Teatralne. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem Revolution will be performed!. Założeniem festiwalu jest zgłębić temat performansu – awangardowego medium łączącego teatr, sztuki wizualne i agitację polityczną. Impreza będzie trwała do 12 października.
W sobotę i w niedzielę w Teatrze Barakah wystawiana będzie sztuka pod tytułem "SZYC". Jest ona współczesną groteską przeplataną songami w brechtowskim stylu. Odważnym, bezceremonialnym językiem opowiada o żydowskiej rodzinie pozbawionej duchowości, skupionej na pożeraniu dóbr materialnych. Dla familii tytułowego Szyca człowiek to tylko towar, za którym stoi banknot o odpowiednim nominale. Spektakl odbędzie się o 22.00. Mamy dla Was podwójne zaproszenia na sobotni i niedzielny spektakl, jeśli chcecie je zdobyć – piszcie: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem SZYC, prosimy też o podanie imienia i nazwiska).
Bez dwóch zdań najważniejszym weekendowym wydarzeniem stolicy Małopolski będzie Noc Poezji. Impreza jest ewenementem na skale krajową, wchodzącą w skład cyklu krakowskich Nocy. W sobotę 4 października, jego czwartą edycję rozpocznie spotkanie w Teatrze 38 z Dorotą Nowak, Agnieszką Wiktorowską-Chmielewską i Anną Kaik – laureatami tegorocznego konkursu KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI. Jednak głównym punktem programu Nocy Poezji 2014, będzie przygotowywane specjalnie na tę okazję plenerowe widowisko multimedialne na krakowskim Rynku Głównym pt. „Zemsta Romea i Julii", według scenariusza Bronisława Maja, w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem artystów Teatru KTO. Warto, przypomnieć, że rok 2014 to Światowy Rok Williama Szekspira. Wśród licznych spotkań poetyckich warte szczególnej uwagi jest to dedykowane Tadeuszowi Różewiczowi, które odbędzie się w Sali Obrad krakowskiego Magistratu.
W niedzielę, 5 października w Sali Teatralnej Nowohuckiego Centrum Kultury będziemy mogli obejrzeć po raz pierwszy w Polsce Royal Russian Ballet w najpiękniejszej historii o potędze prawdziwej miłości! Historii, która od setek lat stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla największych artystów – malarzy, poetów, pisarzy i kompozytorów. Balet Romeo i Julia Siergieja Prokofiewa, którego premiera odbyła się w 1936 roku, uchodzi za jedno z arcydzieł gatunku i traktowany jest na równi z najsłynniejszymi baletami klasycznymi XIX wieku. Przedstawienie odbędzie się o godzinie 17.00. Magiczny Kraków ma dla was zaproszenia na spektakl, wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Jakiej narodowości jest autor dramatu, na podstawie którego oparty jest niedzielny balet? Odpowiedzi przesyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem ROMEO, prosimy o podanie imienia i nazwiska).
Przez cały weekend zapraszamy również do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Jeśli jeszcze tam nie zawitaliście - mamy dla was zaproszenia. Wystarczy do nas napisać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem MOCAK, prosimy o podanie imienia i nazwiska).