Kończy się rewitalizacja zieleni na rondzie Grunwaldzkim. Nasadzono prawie 9,5 tys. nowych krzewów.
Okolice ronda Grunwaldzkiego nabierają nowego wyglądu. Od strony osiedla Podwawelskiego stoi już Centrum Kongresowe ICE Kraków, do którego prowadzą nowe drogi dojazdowe. W rejonie ICE Kraków otwarto niedawno dworzec autobusowy. Dzięki tym inwestycjom poprawiła się obsługa komunikacyjna reprezentacyjnego gmachu.
Kończy się też aranżacja zieleni na samym rondzie Grunwaldzkim. - Projekt nowej kompozycji nawiązuje do kształtu budynku ICE, poprzez zastosowanie miękkich linii nasadzeń i falującej wysokości roślin. Motyw fali, pojawiający się w bryle budynku, a także w kształcie dachu Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, został powtórzony na Rondzie Grunwaldzkim za pomocą formowanych żywopłotów o zróżnicowanej wysokości, sadzonych na planie koła. Dodatkowo przez środek kompozycji „przepływa" meandrująca żwirowa „rzeka" – opisuje Katarzyna Rajss-Kałużna, Miejski Architekt Krajobrazu.
Gatunki roślin zostały dobrane tak, aby kompozycja była ozdobna o każdej porze roku: jest więc berberys Thunberga 'Green Carpet' przebarwiający się jesienią na czerwono, kwitnąca latem na różowo tawuła japońska 'Golden Princess' o żółtym zabarwieniu liści, które jesienią zmieniają barwę na czerwoną, porzeczka alpejska o zielonych liściach, które rozwijają się bardzo wczesną wiosną i pęcherznica kalinolistna 'Luteus' o intensywnie żółtej barwie liści i białych kwiatach pojawiających się w lecie.
Co ważne, są to gatunki łatwe w pielęgnacji, nadające się do przycinania w formie żywopłotów, wytrzymałe na zimowe przymrozki i odporne na niekorzystne warunki, jakie panują w pasie drogowym. Po zewnętrznej stronie okręgu ronda pozostawiono pas trawnika, na którym posadzono krokusy. Ozdobią one okolice wczesną wiosną.
Łącznie na rondzie Grunwaldzkim posadzono prawie 9.5 tysiąca roślin.