Odpowiedź Swinarskiemu - to cykl wydarzeń realizowanych przez Wydział Reżyserii Dramatu PWST im. L. Solskiego, które odbędą się w dniach 23-25 października (czwartek – sobota) w Krakowie. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Cykl Odpowiedź Swinarskiemu obejmuje: konferencję naukową poświęconą dorobkowi artystycznemu oraz recepcji dzieła Konrada Swinarskiego; wystawę multimedialną; spotkanie z artystami zaangażowanymi w przygotowanie „Hamleta" w reż. Konrada Swinarskiego – bohaterami książki prof. Józefa Opalskiego; pokaz filmów dokumentalnych oraz rejestracji spektakli, a także czytanie przygotowane przez studentów Wydziału Reżyserii Dramatu.
Konferencja zostanie zainaugurowana w czwartek (23 października) o godz. 11:00 w siedzibie PWST przy ul. Straszewskiego 21-22.Tego samego dnia o godz. 15:00 otwarta zostanie wystawa poświęcona twórczości Konrada Swinarskiego.
Inspiracją dla organizatorów wydarzenia była konferencja z listopada 2010 r., która nosiła tytuł: „Odpowiedź Stanisławskiemu", nawiązujący do słynnej wypowiedzi Jerzego Grotowskiego: po co pytasz, czy Stanisławski jest znaczący dla nowego teatru? Daj własną ODPOWIEDŹ STANISŁAWSKIEMU - nie opartą na nieznajomości rzeczy, ale na praktycznym jej poznaniu. Rozmawiano wtedy nie tylko o samym dziele Stanisławskiego, lecz przede wszystkim o jego recepcji i wpływie na twórców współczesnego teatru.
W roku 2014 organizatorzy chcą w analogiczny sposób przyjrzeć się dziedzictwu Konrada Swinarskiego, powrócić m.in. do niezrealizowanego „Hamleta" i zaprosić do rozmowy bohaterów książki „Rozmowy o Konradzie Swinarskim i Hamlecie". Jak minionych 25 lat wpłynęło na ich myślenie o spektaklu, współpracy z reżyserem, o teatrze w ogóle. Kim jest dla nich (i dla nas) dziś Konrad Swinarski – inspiracją, symbolem, legendą?
Ten wybitny twórca wydaje się być dzisiaj zapominany, jego postać przywołuje się w sposób często nieuprawniony i nieuzasadniony. Pora odwołać się do jego spojrzenia na literaturę, sztukę teatru, rzeczywistość – w towarzystwie świadków i uczestników tamtych wydarzeń (na trwałe wpisanych w historię teatru polskiego). PWST im. L. Solskiego w Krakowie, w której Swinarski wykładał, wydaje się być miejscem do tego najbardziej uprawnionym.
Organizatorem wydarzenia jest Wydział Reżyserii Dramatu PWST im. L. Solskiego w Krakowie, a partnerem Miasto Kraków. Dodatkowe informacje i program są dostępne na stronie: http://www.pwst.krakow.pl/.