górne tło

Weekendowy rozkład jazdy

Przed nami ostatni weekend października. Patrząc na zaplanowane wydarzenia, można śmiało powiedzieć, że grecka Kalliope postanowiła przeprowadzić się już na stałe z Olimpu na wzgórze Wawelskie i nie skąpiąc łask, roztoczyła nad Krakowem swój boski patronat. 6. Festiwal Conrada, czy 18. Międzynarodowe Targi Książki to najlepsze tego dowody. My również wtórujemy greckiej muzie, nie szczędząc Wam wiedzy o tym, co dziać się będzie podczas nadchodzącego weekendu.

W poniedziałek (20 października) rozpoczął się 6. Festiwal Conrada. Impreza będzie trwała do niedzieli (26 października). Ranga i światowa skala festiwalu oznacza, że w Krakowie gościć będą autorzy z wielu krajów, wychowujący się w odmiennych kulturach i tworzących w różnych językach. Nieszablonowa, wielobarwna artystyczna mozaika, jaka zawita do stolicy Małopolski będzie odzwierciedleniem bogactwa współczesnej światowej literatury. Tegoroczna edycja więc, odbywać się będzie pod hasłem – Wspólne Światy. Autorzy, tłumacze, wydawcy stworzą artystyczny tygiel, którego wspólnym mianownikiem będzie twórczość literacka. Spotkania, odczyty, prelekcje, czy wydarzenia poboczne jak filmy i wystawy powiązane z twórczością Franza Kafki (w tym roku obchodziliśmy 90 rocznicę jego śmierci), będą głównymi punktami festiwalu.
Bezpośrednio powiązanym wydarzeniem z conradowskim świętem literatury będą 18. Międzynarodowe Targi Książki (23-26 października), ale o nich więcej, na czołówce naszego newslettera.

Warto wybrać się na trwający od 21 do 25 października przegląd filmowy Feldkino. I wojna filmowa, zorganizowany przez Kino Agrafka. Jest to cykl projekcji filmów o tematyce związanej z I Wojną Światową. Każdy seans poprzedzać będzie prelekcja umiejscawiająca dany obraz w kontekście historycznym, lokalnym i artystycznym. Na każdy z filmów mamy dla was po jednym podwójnym zaproszeniu. Jeżeli chcecie je zdobyć, wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: Jakie wydarzenie na Bałkanach bezpośrednio przyczyniło się do wybuchu Wielkiej Wojny? Odpowiedzi przesyłajcie na: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem AGRAFKA, prosimy też o podanie imienia i nazwiska, w treści prosimy zawrzeć tytuł filmu, na który chcielibyście zdobyć bilety).
Zobacz więcej

Kinokawiarnia KIKA zaprasza na piątkowe (24 października, godz. 10.00) „Śniadanie w Kinie vol. 6". Poranny posiłek serwować będą kulinarne blogerki Ulla Pałka i Agnieszka Miechowicz. Po śniadaniu czekać będzie deser - filmowy. „Mój kuzyn Zoran" to obraz, który idealnie dopełni, chyba wyśnione, piątkowe przedpołudnie. Więc jeśli marzy wam się poranek kulinarno-filmowy, odpowiedzcie prawidłowo na nasze konkursowe pytanie, a wtedy dosłowna „kinowa uczta" nie obejdzie się bez waszego udziału: Podaj imię i nazwisko aktorki grającej główną rolę w ekranizacji Śniadania u Tiffany'ego z 1961 roku? Do wygrania jedno podwójne zaproszenie, odpowiedzi przesyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem KIKA, prosimy też o podanie imienia i nazwiska).
Zobacz więcej

W piątek (24 października, godz. 19.00) na deskach Nowohuckiego Centrum Kultury zobaczymy plejadę gwiazd w spektaklu komediowym „Pod niemieckimi łóżkami". Główną bohaterką sztuki jest Polka, zajmująca się sprzątaniem w niemieckich domach. Przy okazji swojego zajęcia wyciąga wstydliwe brudy z pod tytułowych niemieckich łóżek, które są pościelone (ale tylko z zewnątrz) z iście niemiecką dokładnością. Tamarze Arciuch w roli głównej, partnerować będą Bartłomiej Kasprzykowski i Bartosz Opania. Mamy do rozlosowania dwa podwójne zaproszenia na przedstawienie, wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: Pod jakim pseudonimem tworzy autorka książki „Pod niemieckimi łóżkami", na której opiera się piątkowy spektakl?
Odpowiedzi przesyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem NCK, prosimy też o podanie imienia i nazwiska).
Zobacz więcej

Na sobotnie popołudnie (25 października, godz. 19.00) zapraszana nas Loch Camelot. Na deskach kabaretu zaprezentuje się Beata Malczewska w monodramie zatytułowanym „Tuwim... czyli 5 minut Woźnej". Spektakl przez żartobliwe wiersze i piosenki opowiada o domniemanym romansie poety z tytułową panią Woźną. Przygotowaliśmy dla czytelników „Weekendowego rozkładu jazdy", aż cztery podwójne zaproszenia. Aby je otrzymać wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: Do czego nawiązywała nazwa słynnej grupy poetyckiej której współzałożycielem był Julian Tuwim? Odpowiedzi przesyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem LOCH, prosimy też o podanie imienia i nazwiska).
Zobacz więcej

W niedzielę (26 października) na scenie Teatru Barakah zagości przedstawienie pt. „Statek dla lalek" w reżyserii Any Nowickiej. Jest to dramat psychologiczny, ukazujący stadium rozwoju kobiety od lat najmłodszych, przez wiek nastoletni do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Pokazuje zderzenie pragnień bohaterki z realną rzeczywistością. Również na ten spektakl mamy dla was jedno podwójne zaproszenie. Aby je zdobyć należy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: Kto jest autorem sztuki „Statek dla lalek"? Odpowiedzi przesyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem BARAKAH, prosimy też o podanie imienia i nazwiska).
Zobacz więcej

Przez cały weekend zapraszamy do Muzeum Armii Krajowej. Dla chcących odwiedzić jedyne muzeum w kraju w całości poświecone Polskiemu Państwu Podziemnemu przygotowaliśmy dziesięć podwójnych zaproszeń. Wystarczy napisać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem AK, prosimy też o podanie imienia i nazwiska).
Zobacz więcej