górne tło

Pięć nowych wystaw w Muzeum Sztuki Współczesnej

MOCAK przygotował dla miłośników sztuki współczesnej, aż pięć nowych wystaw. W gmachu muzeum zaprezentowana zostanie twórczość m.in. Juliana Opie czy Mikołaja Smoczyńskiego. Zachęcamy do obejrzenia ekspozycji!

Rzeźby, obrazy, filmy
Julian Opie, jeden z najważniejszych brytyjskich artystów współczesnych, wypracował swój charakterystyczny model twórczości. Jego prace cechuje prostota i minimalizm. Kompozycje składają się z czarnych linii tworzących kontur sylwetki czy twarzy, symboli oraz barwnych płaszczyzn. Tematem przewodnim jego ekspozycji (jest to pierwszy indywidualny pokaz jego prac w Polsce) jest człowiek i otaczająca go natura.
Wystawę będzie można oglądać do 25 stycznia 2015 r.

Instalacja czy obiekt
Na wystawie zostaną zaprezentowane prace ze zbiorów muzeum. Część z nich zostanie pokazana po raz pierwszy. Ekspozycja jest analizą problemu płynności mediów w sztuce współczesnej. Prezentowane na niej prace nie są podporządkowane żadnemu tematowi ani problemowi. Wystawa ma na celu pokazanie, jakie możliwości analityczne, krytyczne, również filozoficzne mają instalacja i obiekt. A także, jak wiele sztuka najnowsza zawdzięcza takim doświadczeniom.
Wystawę będzie można oglądać do 25 stycznia 2015 r.


Przedmiot, przestrzeń, fotografia
Wystawa jest prezentacją dorobku artystycznego Mikołaja Smoczyńskiego. Opiera się w całości na dziełach i zbiorach archiwalnych, które Muzeum w 2011 roku otrzymało w darze od spadkobierców artysty. W kolekcji MOCAK-u znajduje się ponad tysiąc prac autorstwa Mikołaja Smoczyńskiego, w tym 45 obrazów oraz szkiców, 36 autorskich plakatów, 992 odbitki fotograficzne. Na wystawie zobaczymy przedmioty z archiwum artysty. Zestawione zostaną z czarno-białymi zdjęciami zmarłego autora, znacznie wykraczającymi poza ramy jedynie dokumentacji fotograficznej i stanowiącymi niewątpliwie autonomiczne dzieła sztuki.
Wystawę będzie można oglądać do 11 stycznia 2015 r.


America Is Not Ready For This
W 2011 roku Karol Radziszewski postanowił wyruszyć w podróż do Ameryki śladami Natalii LL. Mimo, że od czasów jej podróży minęło już 34 lata, postanowił, odnaleźć artystów czy kustoszy galerii, z którymi przyszło jej współpracować. Posiadając zaledwie kilka czarno-białych fotografii oraz wynotowane z opowieści Natalii, nazwiska poznanych tam osób, Radziszewski odbył specjalną kwerendę, która stała się dla niego punktem wyjścia do poszukiwań paraleli pomiędzy swoimi i Natalii LL doświadczeniami artystycznymi. Na wystawę, będącą pokłosiem tych spotkań, składają się dokumentacje wywiadów, między innymi z Vito Acconcim, Carolee Schneemann i Mariną Abramović, korespondencja mailowa z artystami oraz archiwalne zdjęcia z Ameryki. Całość tworzy nowy portret artystki, ważnej dla polskiej historii sztuki.
Wystawę będzie można oglądać do 11 stycznia 2015 r.

Inspiracje literackie
Wystawa koncentruje się na pracach odnoszących się do opowieści, w których świat jest miejscem magicznym i absurdalnym, pełnym niesamowitych zjawisk. Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje prace dwóch studentek grafiki warsztatowej – Leny Achtelik oraz Alicji Boncel. Obie pokazują mroczny, ale zarazem piękny świat dziecięcej wyobraźni. Obrazy Achtelik przedstawiają sceny z powieści Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett. Z kolei instalacja drugiej z artystek, złożona z projekcji wideo i użytych w filmie rekwizytów, aranżuje rzeczywistość Alicji w Krainie Czarów z książki Lewisa Carrolla. Na część drugą wystawy składają się książki artystyczne. Twórcy obiektów – Timur A'loev, Justyna Dorzak, Martyna Gaszczyk-Nowok, Martyna Kurek, Pauliina Nykänen, Urszula Przyłucka-Miozga, Dobrosława Rurańska, i Adam Wójcicki – z jednej strony poruszają problem naiwnego postrzegania świata, charakterystyczny między innymi dla dzieci, z drugiej zaś wskazują na to, jak dziecięcą rzeczywistość interpretują dorośli.
Wystawę będzie można oglądać do 11 stycznia 2015 r.

 

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK mieści się przy ul. Lipowej 4. Więcej informacji na stronie: http://www.mocak.pl/