górne tło

Teatralne przymierze

Znamy już wszystkie tytuły spektakli, które będzie można obejrzeć podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, który odbędzie się w Krakowie w dniach 5-13 grudnia. W najbardziej emocjonującej części festiwalu – konkursie INFERNO zaprezentowanych zostanie piętnaście spektakli. Od 28 października można na nie kupować bilety. Wydarzenie organizowane jest przez Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

- Boska Komedia to bez wątpienia międzynarodowy festiwal, świadczy o tym m.in. skład konkursowego Jury, który nie tylko ocenia polskie spektakle, ale także przyczynia się do ich promocji za granicą – mówiła podczas dzisiejszej (28 października, wtorek) konferencji prasowej Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta. Spektakle oceniać będą: Bia Junqueira, Deepan Sivaraman, Judit Csáki, Meying Wang, Norman Armour, Peter Crawley i Stefanie Carp.

Boska Komedia to prestiżowy festiwal teatralny prezentujący zagranicznym jurorom, kuratorom i dziennikarzom polski teatr, jego aktualny puls, główne linie narracyjne i formalne. W tym roku obok mocnego autorskiego eksperymentu pojawią się spektakle zrealizowane sprawdzonymi środkami, co odzwierciedla główną dyskusję, a nawet spór o kierunkach rozwoju polskiego teatru.

- Program tegorocznego festiwalu nie jest wyrazem kompromisu między tymi dwoma, często wykluczającymi się stylami w teatrze. Wręcz przeciwnie, pragniemy zaaranżować warunki do wyjątkowego spotkania, wymiany myśli i doświadczeń, która zapewne nie miałaby szansy wydarzyć się gdzie indziej. Bardziej od pola walki, chcemy stworzyć przestrzeń dla teatralnego przymierza, świadomej i niepozbawionej szacunku konfrontacji – zapowiada tegoroczną edycję Bartosz Szydłowski, główny selekcjoner festiwalu i jego dyrektor artystyczny.

Najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jest Polski Konkurs INFERNO, w którym zaprezentowanych zostanie piętnaście spektakli ostatniego sezonu. Laureaci zostaną wyłonieni przez jury, które przyzna Krakowskie Nagrody Teatralne, główna nagroda w wysokości 50 tys. złotych, ufundowana przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, zasili budżet teatru będącego producentem zwycięskiego spektaklu. Nagrody indywidualne dla twórców ufundowała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska.

W tegorocznym konkursie zobaczymy przedstawienia wyprodukowane przez teatry w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Legnicy, Poznaniu, Kielcach i Krakowie. Będą to: Dziady Radka Rychcika; Kronos Krzysztofa Garbaczewskiego; Towiańczycy, królowie chmur Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina; Paradiso Michała Borczucha; Klątwa, odcinki z czasów beznadziei Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego; Wycinka, Holzfällen Thomasa Bernhardta; Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Agnieszki Glińskiej; Tato Małgorzaty Bogajewskiej; Druga kobieta Grzegorza Jarzyny; The Hideout/Kryjówka Pawła Passiniego; Droga śliska od traw… Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka; Jakiś i Pupcze Piotra Szczerskiego; Karaoke sakralne Cezarego Tomaszewskiego; Chórze sierot Jerzego Zonia; Przemiany Małgorzaty Zwolińskiej i Adolf Weltscheka.

Nowością tegorocznej edycji jest sekcja Kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz, część festiwalowego cyklu o nazwie PURGATORIO. W tym cyklu zobaczymy trzy premierowe spektakle, których współproducentem jest festiwal Boska Komedia: Szczury w reżyserii Mai Kleczewskiej, Balladynę Radka Rychcikai Koncert życzeń w reżyserii Yany Ross z Danutą Stenką w roli głównejoraz premierę Mefisto w reżyserii Michała Kotańskiego.

W PURGATORIO zobaczymy natomiast cztery spektakle, w rozmaity sposób próbujące budować dialog z publicznością: Twardy gnat, martwy świat Evy Rysovej, Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczyną Igi Gańczarczyk, Człapówki-Zakopanew reżyserii Andrzeja Dziuka oraz reżyserski debiut Jacka Poniedziałka Szklaną Menażerię.

Festiwal nie obędzie się oczywiście bez wydarzeń towarzyszących, spotkań z twórcami i aktorami. Międzynarodowe gremium spotka się, żeby porozmawiać o roli festiwali oraz kierunkach rozwoju teatru. Czeka nas także kolejna odsłona Teatru od Boskiej Kuchni, gdzie w trakcie gotowania będziemy mieli okazję porozmawiać z najwybitniejszymi artystami współczesnego, polskiego teatru.

Podobnie jak w roku ubiegłym, festiwalowe PARADISO stanie się przestrzenią zarezerwowaną dla młodych talentów. W sekcji zobaczymy trzy spektakle z krakowskiej PWST: Murzyni Pawła Świątka, Blue room Agnieszki Glińskiej i Dyplom z Kosmosu Ewy Kaim. Więcej o festiwalu: www.boskakomedia.pl.

plakat