Na piękną jesień też mamy kilka kulturalnych propozycji. W ten weekend można zajrzeć do ICE Kraków i teatru, odwiedzić muzeum, wysłuchać recitalu w kabarecie i na koniec odpłynąć w rytmie dalekomorskich szant...
Już po raz drugi Centrum Kongresowe ICE Kraków, przy Rondzie Grunwaldzkim, zostanie otwarte dla zwiedzających. 8 i 9 listopada (sobota – niedziela), w godz. 10-16, każdy będzie mógł wejść do foyer, ponadto co 30 minut rozpoczynać się będzie oprowadzanie po Centrum w grupach zorganizowanych, wraz z przewodnikiem. Trasa pozwoli zapoznać się z salami ICE Kraków, rozkładem funkcjonalnym i historią budowy. W niedzielę (9 listopada) o godz. 15:00 odbędzie się kolejny wykład architektów – twórców projektu ICE Kraków, na który obowiązywać będą wejściówki. Jeśli macie ochotę wziąć udział w tym spotkaniu, piszcie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem CENTRUM KONGRESOWE, prosimy o podanie imienia i nazwiska).
Także w ICE Kraków, 8 listopada (sobota) o godz. 19 odbędzie się koncert z okazji 70. urodzin i 50-lecia pracy twórczej Andrzeja Zielińskiego, lidera zespołu Skaldowie. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na to wydarzenie. Rozlosujemy je wśród osób, które do nas napiszą: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem SKALDOWIE, prosimy o podanie imienia i nazwiska).
W niedzielę 9 listopada, o godz. 18:00, Muzeum Armii Krajowej zaprasza na Monodram „Zupa Rybna w Odessie". Muzealny dziedziniec przeistoczy się w salę teatralną, na której zagości aktor Sebastian Ryś, w przedstawieniu opowiadającym historię Jana Karskiego. Słowo wstępne wygłosi prof. Aleksander Skotnicki, laureat nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej.
Sebastian Ryś, wykonawca monodramu to wnuk Zbigniewa Rysia, kuriera Armii Krajowej, który w 1940 r. był dowódcą i jednym z wykonawców słynnej "Akcji S", polegającej na uwolnieniu Jana Karskiego, więzionego przez gestapo w szpitalu w Nowym Sączu. Wstęp za zaproszeniami do odebrania bezpłatnie w kasie Muzeum. Mamy dla Was kilka takich zaproszeń, rozlosujemy je wśród osób, które do nas napiszą: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem MUZEUM AK, prosimy o podanie imienia i nazwiska).
Bardzo bogato zapowiada się też weekend w Kabarecie Loch Camelot przy ul. św. Tomasza 17.
„W bułce palec" to recital kabaretowy. 8 listopada (sobota) godz. 18. Michał Chludziński - poeta, satyryk, autor tekstów piosenek, scenariuszy teatralnych i telewizyjnych, wystąpi w swym nowym, autorskim recitalu, przygotowanym wraz z kompozytorem Stanisławem Rzepielą, który „śmieszy, tumani, przestrasza"...
"Chodu i hop, czyli opowieści z Pseudolandii", także 8 listopada (sobota) o godz. 20, to z kolei muzyczno – kabaretowy spektakl Loch Camelotu, prezentowany w formie „starego kina" (o wydarzeniach i losach bohaterów dowiadujemy się z wyświetlanych napisów). Spotykamy tu całą galerią absurdalnych postaci o przedziwnych osobowościach, które opowiadają o sobie charakterystycznie wykonanymi piosenkami i monologami scenicznymi. Spektakl w zabawny sposób komentuje nasze narodowe wady i zalety - cały utrzymany jest w lekkiej konwencji, raczej dla widzów nieco doroślejszych...Natomiast w niedzielę (9 listopada) o godz. 18 zapraszamy na koncert przebojów filmowych " Cinema Paradiso". Joanna Trafas - krakowska sopranistka wielofunkcyjna, trochę aktorka musicalowa (m. in. Maria w West Side Story, Madame Giry w musicalu Upiór w Operze), zaśpiewa polskie i światowe przeboje srebrnego ekranu. Specjalne aranżacje powstały wspólnie z towarzyszącym jej kompozytorem Aleksandrem Brzezińskim (twórcą muzyki teatralnej i wielu piosenek w tym m. in. słynnej "Bombonierki"). Artyści zapraszają na spotkanie m.in. z Ojcem Chrzestnym, Batmanem, agentami 07 i 007, Drużyną Pierścienia, Cruellą de Vil a także do starego kina i na bliższe lub dalsze wycieczki: pod i nad wodę, do Casablanki, Baghdad Cafe, a nawet za Dziewiąte Wrota... Koncert także dla cudzoziemców - Joanna "zapowiada się" także w języku angielskim.
Mamy kilka podwójnych zaproszeń na każde z tych wydarzeń. Można je zdobyć, pisząc na adres konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem LOCH CAMELOT, prosimy o podanie imienia i nazwiska i tytułu wybranego spektaklu).
Natomiast 12 listopada (środa) o godz. 19, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie (os. Szkolne 25) zaprasza na premierę sztuki Quo Vadis, tym razem serwując łaźniowej publiczności dowcipno-ironiczną interpretację Sienkiewiczowskiego dzieła. Na scenie nie zabraknie wielu kultowych postaci znanych z lektury i kina, w które wcielą się wyłącznie czterej aktorzy. Szybkie tempo akcji, okraszone ciętym dowcipem, zawrotną prędkość aktorskich metamorfoz podkręcą jeszcze piosenki i muzyka grana na żywo, również w wykonaniu wszechstronnych Montowniaków.
W „Quo vadis" Montowniakowie przewrotnie zwracają się ku korzeniom komediowej sztuki dramatycznej – starogreckiej komedii attyckiej, czerpią również z tradycji teatru elżbietańskiego. Scenografia spektaklu jest skromna lecz nabrzmiała znaczeniem, użycie efektów i nowoczesnych gadżetów cechuje zbawienny umiar. Wszystkie role, również kobiece, grają mężczyźni: brawurowo, koncertowo. Bez podtekstów. Podwójne zaproszenie na ten spektakl, rozlosujemy wśród osób, które do nas napiszą: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem ŁAŹNIA NOWA, prosimy o podanie imienia i nazwiska i tytułu wybranego spektaklu).
Przypominamy także o listopadowych wieczorach muzycznych w Starym Porcie przy ul. Straszewskiego. 8 – 10 listopada odbędzie się weekend szantowy z uczestnikami warsztatów szantowych. Tym razem wszystkie wilki morskie testować będą nabywane w ciągu dnia umiejętności, na scenie Starego Portu. Pojawią się również sławni prowadzący: Marek Szurawski, Mirosław "Koval" Kowalewski, Zbigniew Murawski. Tawerna Żeglarska Stary Port, ul. Straszewskiego 27. Początek imprezy o godz. 20. Wstep wolny!