W dniach od 14 do 16 listopada w Krakowie odbędzie się konferencja „Kultura wykluczenia? Wykluczenie społeczno-ekonomiczne" organizowana przez Koło Naukowe Studentów Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obrady 14 listopada (piątek) odbywać się będą w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a 15 i 16 (sobota, niedziela) będą mieć miejsce w Artetece WBP w Krakowie.
Kultura Wykluczenia? Jest nie tylko serią konferencji, ale również programem badawczym, którego celem jest przebadanie różnych aspektów i znaczeń wykluczenia rozumianego jako stały aspekt kultur i wzajemnego oddziaływania na człowieka instytucji oraz innych ludzi. Otwierająca konferencja miała charakter ogólny, prezentując różne aspekty wykluczenia i różne formy.
Tym razem proponujemy przyjrzeć się wykluczeniu w jego aspekcie ekonomiczno-społecznym. Jak zauważył Alain de Botton, współczesny człowiek najbardziej boi się utraty ekonomicznego i społecznego statusu. To spostrzeżenie odkrywa całe spektrum kulturowych zjawisk związanych z biedą i bogactwem, nabywaniem dóbr materialnych i ich utratą, posiadaniem, pracą i relacjami społecznymi wynikającymi z ekonomicznych zależności.
Konferdncję wspiera komitet honorowy w składzie:
Prof. dr hab. Jarosław Górniak (Uniwersytet Jagielloński)
Prof. dr hab. Janina Filek (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
Prof. dr hab. Wielisława Warzywoda-Kruszyńska (Uniwersytet Łódzki)
Prof. dr hab. Leszek Sosnowski (Uniwersytet Jagielloński)
Prof. dr hab. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk)
Prof. dr hab. Tomasz Panek (Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie)
Dr hab. Małgorzata Bartosik-Purgat (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)
Plan konferencji (pdf)
Więcej informacji na stronie: http://kulturawykluczenia.wordpress.com/