Choć dopiero za nami długi weekend, już dziś zachęcamy Was do rozejrzenia się, co będzie działo się w Krakowie w najbliższych dniach. Przygotowaliśmy subiektywny opis najciekawszych wydarzeń kulturalnych. Zachęcamy też do spróbowania szczęścia w konkursach.
Na początek o imprezie, która odbędzie się wprawdzie w przyszłym tygodniu, ale z pewnością będzie o niej głośno w Krakowie! Już za 8 dni do Polski zawita zespół YAMATO. Najbardziej znani bębniarze świata z Japonii zaprezentują żywiołowe i pełne pozywanej energii show. Atmosfera Dalekiego Wschodu, elektryzujące brzmienia i jedyne w swoim rodzaju dźwięki tradycyjnych bębnów taiko na długo pozostaną w pamięci widzów. Wszystko 20 listopada (czwartek) w Centrum Kongresowym ICE Kraków, o godz. 19.
Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia na YAMATO. Rozlosujemy je wśród osób, które poprawnie odpowiedzą na pytanie: Co w języku japońskim oznacza słowo taiko? Odpowiedzi prosimy przysłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (Z DOPISKIEM: YAMATO; prosimy o podanie imienia i nazwiska).
A już w najbliższy weekend Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na BalletOFFFestival. Istotnym elementem formuły tego festiwalu jest konfrontacja myśli choreograficznej, reprezentującej trzy zawierające się w sobie obszary: Kraków – Polskę – Świat. To właśnie konfrontacja i wymiana doświadczeń artystów, budują dodatkową wartość wydarzenia. I tak 14 listopada (piątek), godz. 19.15, w sali teatralnej NCK zobaczymy „Homo religiosus", w choreografii Karola Miękiny (premiera!); 15 listopada (sobota), godz. 18.00, „Mimos", Art Color Ballet (także premiera); 16 listopada (niedziela), godz. 19.15, sala teatralna NCK „From side of a man, from side of a woman", Divadlo Štúdio tanca/ Štúdio tanca dance theatre, choreografia Jozef Frucek . Więcej informacji: www.krakowskiecentrumchoreograficzne.pl
Wszystkich, którzy mają ochotę zobaczyć któreś z tych wydarzeń, zapraszamy do konkursu. Napiszcie, który spektakl najbardziej Was interesuje, na adres konkurs.mk@um.krakow.pl (Z DOPISKIEM: BALET; prosimy o podanie imienia i nazwiska).
Natomiast Klub Studio (ul. Budryka 4) zaprasza w niedzielę (16 listopada) na koncert Janusza Panasewicza, wokalisty zespołu Lady Pank. W ciągu 30-letniej działalności zespołu, Panasewicz nagrał kilkanaście płyt i wyśpiewał wiele przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki. Kto z nas nie zna przebojów takich jak: "Zawsze tam gdzie Ty", "Zostawcie Titanica" czy "Tańcz głupia tańcz"... Panasewicz otrzymał również wiele nagród i zagrał tysiące koncertów co spowodowało, że jest dzisiaj jednym z najbardziej doświadczonych artystów w kraju. W marcu opublikował swój drugi solowy album pt: "Fotografie", który promuje piosenka i teledysk "Między nami nie ma już" oraz "Nie zamykaj okien". Dla wszystkich fanów mamy cztery wejściówki na ten koncert. Rozlosujemy je wśród osób, które napiszą na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (Z DOPISKIEM: PANASEWICZ; prosimy o podanie imienia i nazwiska).
Także Kino Pod Baranami przygotowało ciekawą ofertę weekendową, a dziś zwracamy szczególną uwagę na atrakcje dla dzieci. W zimowe, niedzielne przedpołudnia, od 9 listopada do 14 grudnia, najmłodsi widzowie będą śledzić przygody ulubionych bohaterów z najpiękniejszych bajek polskich i zagranicznych, m.in. Bolka i Lolka, Smoka Wawelskiego, Baltazara Gąbki i Wróbelka Ćwirka – oraz zupełnie nowej postaci, Parauszka. Dodatkowo, już po raz trzeci, organizatorzy Festiwalu Filmu Niemego (4-7 grudnia 2014) zachęcą dzieci do czynnego uczestnictwa w niezwykłym święcie filmu i muzyki. Wszystko w ramach kolejnej odsłony akcji „Baranki dzieciom". Dzięki uprzejmości Kina Pod Baranami, mamy podwójne zaproszenie na niedzielny (16 listopada) pokaz dla dzieci o godz. 11. Piszcie: konkurs.mk@um.krakow.pl (Z DOPISKIEM: BARANKI; prosimy o podanie imienia i nazwiska).
Ponadto w sobotę i niedzielę (15 i 16 listopada) Kino Pod Baranami oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, zapraszają na pokazy animacji "Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa". To piękna, rodzinna historia o relacjach między dziećmi i dorosłymi, o przyjaźni i wyzwaniach stojących przed najmłodszymi. To wyjątkowa animacja, która traktuje swoich młodych odbiorców, jako mądrych i wrażliwych widzów. Film podejmuje kontrowersyjny temat zmierzenia się dziecka z informacją o odejściu kogoś bliskiego. Jednak dzięki pięknej warstwie wizualnej i niezwykle subtelnym dostosowaniu tematu do wieku odbiorców, historia zyskuje wyjątkowy charakter. Film był wielokrotnie nagradzany na zagranicznych festiwalach dla dzieci. Podwójne zaproszenie na ten seans w sobotę o godz.11.45 można wygrać, zgłaszając się na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (Z DOPISKIEM: KINO; prosimy o podanie imienia i nazwiska).
Zachęcamy Was także do spędzenia wieczoru w Teatrze Barakah na Kazimierzu (ul. Paulińska 28), gdzie w niedzielę o godz. 19 zobaczyć będzie można spektakl „Dyktanda" w reżyserii Any Nowickiej. „Dyktanda" to krótkie opowiastki, utrzymane w żartobliwym tonie, często przesycone czarnym i absurdalnym humorem. Pierwotnie pisane były przez Lema jako ortograficzne sprawdziany dla jego siostrzeńca. Spektakl Any Nowickiej, specjalizującej się w inscenizacjach autorów znanych z zamiłowania do czarnego humoru – Hanocha Levina czy Martina McDonagha – jest próbą przełożenia na język sceny „fantastycznej, czasami okrutnej" – jak pisał Jerzy Jarzębski – wyobraźni Lema. Dyktandom zresztą, zauważa dalej Jarzębski, bardzo blisko do rysunków i tekstów klasyka czarnego humoru, Rolanda Topora. Osoby, które chciałby wygrać zaproszenie na ten spektakl, prosimy o wysłanie maila na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (Z DOPISKIEM: BARAKAH; prosimy o podanie imienia i nazwiska).
A na koniec przypominamy także o ważnym jubileuszu – 65-leciu twórczości Witolda Cęckiewicza. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 listopada (czwartek) o godz. 17 w Pałacu Sztuki na pl. Szczepańskim. Profesor Witold Cęckiewicz (ur. w r.1924), jest wybitnym architektem i urbanistą, postacią wybitna w skali Miasta i kraju. Ogromny dorobek projektowy i realizacyjny Profesora obejmuje zespoły urbanistyczne, obiekty architektoniczne i rzeźbiarskie, wywierając niewatpliwy wpływ na kształt przestrzenny i estetykę Krakowa. Miedzy innymi należy wymienić hotel 'Cracovia' i kino 'Kijów' (Nagroda Ministra Budownictwa), współautorstwo zespołów osiedlowych zrealizowanych w Krakowie m.in. Debniki i Mistrzejowice, projektów 3 wyższych uczelni (Politechniki Krakowskiej, Projekt Wzorcowej Jednostki Mieszkaniowej os. im. Chełmonskiego w Krakowie (Nagroda zespołowa prezydenta Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i techniki), Projekt Politechniki Krakowskiej w Czyzynach, Akademii Rolniczej w Lublinie i Politechniki Rzeszowskiej) oraz założen pomnikowych na Polach Grunwaldu i w Obozie Stracen w Płaszowie. Szczególne miejsce w tej twórczosci zajmuja obiekty ambasady polskiej w New Delhi (Nagroda Building of the Year – przyznana przez rzad Indii w r. 1978), Zespół obiektów bazyliki Sanktuarium Bozego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz wielu budowli i załozen sakralnych m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Zakopanem. W konkursach urb.-arch. krajowych i zagranicznych otrzymał 42 nagrody i wyróżnienia.