Warsztaty, pokazy tańców, korowody i spektakle. W sobotę (24 lipca) rozpoczął się Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza". To uznane od lat wydarzenie artystyczne w krakowskim kalendarzu imprez kulturalnych. Dworski taniec, teatr i muzyka prezentowane w zabytkowych przestrzeniach Miasta, to najlepsza propozycja dla turystów, mieszkańców Krakowa i widzów w każdym wieku.
Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą: w Willi Decjusza, na Zamku Królewskim na Wawelu, w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, na Rynku Głównym oraz na ulicach Starego Miasta. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu są „Mistrzowie Tańca”. Od początku istnienia Festiwalu „Cracovia Danza” to Oni byli i są inspiracją, dla prezentowanych przez lata spektakli, pozostając zawsze obecnymi w sztuce tańca. Podczas Festiwalu publiczność zostanie zabrana w fascynującą podróż, w taneczną przeszłość. Pokazane zostaną spektakle stworzone na podstawie traktatów największych Mistrzów. Będą one próbą odtworzenia i przybliżenia ich choreografii, a także - oddania charakteru i stylu poszczególnych form tanecznych.
Rok 2010 to czas wielkich jubileuszy. W tym roku przypada 200-setna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, który w swoich kompozycjach w doskonały sposób oddawał charakter, tempo i rytmy tańców polskich (narodowych i ludowych), jak i europejskich, salonowych. Kolejna ważna rocznica to 200-setna rocznica śmierci Jeana – Georgesa Noverre’a, wielkiego mistrza tańca, reformatora baletu, autora „Listów o tańcu” ofiarowanych królowi polskiemu Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu.
Festiwal tańców Dworskich rozpocznie się w Willi Decjusza spektaklem poetycko-muzyczny m pt. „Taniec z figurami”. Będzie to kolaż poezji i tańca. Swoje wiersze inspirowane tańcem odczyta autorka Izabella Klebańska, a jej teksty przeplatane będą partiami tanecznymi w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.
Festiwalowi będą towarzyszyć warsztaty taneczne, tradycyjnie prowadzone przez wybitnych specjalistów: Barbarę Segal (tańce angielskie), Marie Claire Le Corre (tańce francuskie - renesans), Leszka Rembowskiego (tańce polskie), Alaknandę Bose (indyjski taniec dworski Kathak) oraz tegoroczne nowości - warsztaty pantomimy prowadzone przez Krzysztofa Antkowiaka (mima, tancerza Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”), a także warsztaty makijażu scenicznego prowadzone przez specjalistkę w tej dziedzinie Magdalenę Wcisło.
Szczegółowy program XI Festiwalu tańców dworskich jest dostępny na stronie www.cracoviadanza.pl (WAŚ)