Powstał Bilans Kompetencji dla branży budowlanej, architektonicznej oraz informatycznej. Pozwoli on na dostosowanie programów kształcenia przez uczelnie wyższe do potrzeb firm, jest też informacją dla studentów i absolwentów, które kompetencje warto rozwijać z uwagi na to, że liczą się na rynku pracy.
W ramach prac nad Bilansem przeanalizowano kilkaset ogłoszeń o pracę, przeprowadzono kilkadziesiąt konsultacji i wywiadów pogłębionych z ekspertami, przebadano dane z ponad 100 firm zatrudniających łącznie blisko 9000 pracowników. Analizowano też dane z blisko 30 kierunków studiowania i kształcenia, które w 2015 roku ukończy niemal 4000 studentów i uczniów.
Badając branżę budowlaną oraz architektoniczną skupiono się na firmach zajmujących się projektowaniem architektoniczno – budowlanym, konstrukcyjnym i urbanistycznym oraz przedsiębiorstwach zajmujących się realizacją projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, budową dróg i autostrad, dróg szynowych i kolei podziemnych oraz mostów i tuneli.
Do branży informatycznej zaliczono firmy zajmujące się usługami związanymi pośrednio lub bezpośrednio z przetwarzaniem informacji (w zakresie tworzenia oprogramowania) oraz firmy teleinformatyczne, zajmujące się przetwarzaniem, przepływem oraz zdalną transmisją danych. Objęto badaniem firmy z sektora IT i ITO, największe firmy teleinformatyczne oraz mniejsze firmy o wysokim potencjalne rozwojowym i innowacyjnym (typu start – up).
Badane zapotrzebowanie na kompetencje podzielono na cztery obszary: wiedza i umiejętności specjalistyczne, wiedza i umiejętności biznesowe, umiejętności miękkie, umiejętności językowe i inne wymagania.
Bardzo ważne dla pracodawców są umiejętności miękkie, m.in. współpraca czy zaangażowanie, postawy: np. uczciwość i lojalność, oraz znajomość języka angielskiego. Za najważniejsze kompetencje specjalistyczne (zawodowe), pracodawcy uznają:
- w branży architektonicznej: projektowanie budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, obsługa programów do projektowania CAD / CAM / CAE, dokumentacja projektowa, projektowanie kontekstualne, architektura, znajomość technologii energooszczędnych
- w branży budowlanej: znajomość materiałów budowlanych, organizacja i nadzór prac, konstrukcja budynków i instalacje, obsługa programów do projektowania CAD / CAM / CAE, ocena jakości, dokumentacja projektowa
- w branży informatycznej: testowanie oprogramowania, systemy kontroli wersji, ogólna wiedza techniczna i inżynierska, dokumentacja techniczna, projektowanie oprogramowania, interakcja człowiek-komputer.
Podmioty zaangażowane w tworzenie bilansu kompetencji: Urząd Miasta Krakowa, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ oraz Interdyscyplinarne Centrum Badań i Rozwoju Organizacji przy Instytucie Psychologii UJ.
Badania zrealizowano dzięki wsparciu: Stowarzyszenia ASPIRE, Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz Galicyjskiej Izby Budownictwa.
Szczegółowe wyniki raportu dostępne są pod adresem www.krakow.pl/biznes/17621,artykul,bilans_kompetencji.html
Dodajmy, że w 2013 roku przeprowadzono bilans kompetencji dla branż: energetyka, budownictwo pasywne i energooszczędne, life science i przemysł farmaceutyczny, branża kreatywna, a w 2012 roku dla branż: BPO i IT. Raporty dostępne są pod adresem www.krakow.pl/biznes/17621,artykul,bilans_kompetencji.html.