Krakowskie MPK zostało wyróżnione za wdrożenie innowacyjnego urządzenia do odladzania sieci trakcyjnej. Dyplom Honorowy im. Teodora Baranowskiego przyznała Izba Przemysłowo Handlowa w Krakowie.
To wyróżnienie jest przyznawane od 2006 roku i nawiązuje do proinnowacyjnej działalności Teodora Baranowskiego. Otrzymują je firmy, które w sposób szczególny wyróżniają się na polu wdrażania i stosowania najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, technologicznych czy innych uznawanych za innowacyjne.
MPK zostało docenione za urządzenie, które kupiło i zamontowało w specjalnym pociągu tramwajowym pod koniec ubiegłego roku. Służy ono do ochrony sieci trakcyjnej przed oblodzeniem, w sytuacji gdy dochodzi do bardzo niekorzystnego dla komunikacji szynowej zjawiska, jakim są opady marznącego deszczu. Urządzenie zastosowane przez MPK SA ma działanie profilaktyczne, które polega na zabezpieczeniu przewodów trakcyjnych specjalnym środkiem, chroniącym przed oblodzeniem. Ma również możliwość działania interwencyjnego, umożliwia „usuwanie" warstwy lodu, który już pojawił się na przewodach jezdnych sieci.
Warto podkreślić, że lód na sieci trakcyjnej to bardzo poważny problem. Ogranicza bowiem, a czasem wręcz uniemożliwia pobór prądu przez tramwaje. Skutek jest taki, że nie mogą one jechać. Dzięki wdrożeniu tego systemu, już w sezonie zimowo-wiosennym 2014 roku udało się zapobiec wielu potencjalnym zatrzymaniom tramwajów, spowodowanych oblodzeniem sieci trakcyjnej.
Podobnie jak w okresie poprzedniej zimy także teraz tramwaj, w którym jest zamontowane urządzenie do odladzania sieci jest już gotowy do pracy. Została także przygotowana specjalna mapa jego kursowania, która dzieli całe miasto na pięć stref. W przypadku opadów marznącego deszczu priorytetem jest zabezpieczenie sieci trakcyjnej w centrum miasta oraz w największych krakowskich osiedlach, takich jak Kurdwanów, Ruczaj, Bronowice czy Nowa Huta.