Na lotnisku i w tramwaju, w urzędzie i szpitalu w galerii handlowej i domu kultury – najbliższe dni z pewnością upłyną pod hasłem: urodziny Sinfonietty Cracovii! Specjalnie z tej okazji muzycy, pod batutą nowego dyrektora – Jurka Dybała przygotowała cykl koncertów-niespodzianek. Pierwszy z nich odbył się dziś rano (25 listopada, wtorek) w krakowskim Magistracie. Kolejnych możecie spodziewać się wszędzie! Koniecznie śledźcie stronę www.sinfonietta.pl! Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Cykl koncertów „Daj się zaskoczyć", czyli 20 koncertów na 20-lecie Sinfonietty Cracovii, potrwa do soboty (29 listopada.) Muzycy chcą w ten sposób wyrazić wdzięczność swojemu miastu i jego mieszkańcom za 20 wspólnych lat. Program koncertów ogłaszany jest z dnia na dzień.
Jeszcze dziś (25 listopada, wtorek) krakowianie mogą spodziewać się muzyków w holu Akademii Muzycznej w Krakowie (ul. św. Tomasza 43; godz. 10:00); w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, gdzie zagrają koncert dla dzieci (ul. Papiernicza 2; godz. 12:00); w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu (ul. Wielicka 265; godz. 14:00) oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego (ul. Basztowa 9; godz. 17:00).
Przypomnijmy, że z okazji 20 urodzin Sinfonietty Cracovii w minioną niedzielę (23 listopada) w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbył się jubileuszowy koncert „Nowe Otwarcie". Był to pierwszy w Krakowie koncert Sinfonietty Cracovii pod batutą jej nowego dyrektora, Jurka Dybała – cenionego dyrygenta i animatora życia muzycznego oraz muzyka słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Z okazji jubileuszu wspólnie z orkiestrą wystąpił jeden z najwybitniejszych harfistów naszych czasów, Xavier de Maistre.
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia to dynamiczny i wszechstronny zespół założony z inicjatywy samych muzyków przy wsparciu Krzysztofa Pendereckiego i Elżbiety Pendereckiej, obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia swojego istnienia. Niezwykle wysoki poziom wykonawczy Sinfonietty potwierdza współpraca z takimi mistrzami batuty, jak: Lorin Maazel, Valery Gergiev, Christoph Eschenbach, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit czy John Axelrod. W gronie solistów współpracujących z orkiestrą znajdują się natomiast : Krystian Zimerman, Mischa Maisky, Maxim Vengerov i Pieter Wispelwey. Wśród wytwórni płytowych, dla których orkiestra nagrywała, znalazły się m.in.: Channel Classic, Arion, CD Accord i Dux.
Otwarty na różne gatunki i nieograniczający się tylko do klasycznego repertuaru Zespół, brał udział w takich projektach jak: Festiwal Unsound, Festiwal Muzyki Filmowej, przedstawienia teatralne „Chopin bez fortepianu" czy nagrania muzyki filmowej (ostatnio m.in. do produkcji „Miasto 44").