Jednej z najbardziej znanych podkrakowskich wsi - Mogile - od wieków będącej celem pielgrzymek do cysterskiego sanktuarium Krzyża Świętego oraz do mogiły legendarnej księżniczki Wandy poświęcona będzie kolejna wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z cyklu Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty. Jej wernisaż odbędzie się dziś (12 września, środa) o godz. 17:00 w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) i 18 września (wtorek) o godz. 14:00 w oddziale Muzeum - Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16).
Wystawa Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Mogiła została zorganizowana w nieco innej formule niż dotychczasowe ekspozycje cyklu, bowiem podzielono ją na dwie części. Pierwsza część, prezentowana od 13 września do 10 listopada 2012 r. w centrum Krakowa – w Pałacu Krzysztofory, przedstawia archeologiczne dzieje Mogiły, rolę opactwa cysterskiego w jej historii, a także obecność mogilskich wątków w polskiej kulturze i sztuce.
Druga część, tradycyjnie prezentowana w oddziale Dzieje Nowej Huty na osiedlu Słonecznym (od 19 września 2012 r. do 17 lutego 2013 r.), poświęcona została tradycjom odpustów mogilskich i barwnemu folklorowi tej jednej z najciekawszych wsi podkrakowskich. W ten sposób liczne eksponaty, dokumentujące bogate dzieje Mogiły, przechowywane na co dzień w zbiorach muzealnych, archiwach czy skarbcu klasztornym, mogły zostać zaprezentowane szerokiej publiczności, zarówno mieszkańcom Krakowa, jak i przybywającym pod Wawel turystom, którym Nowa Huta najczęściej kojarzy się jedynie z kombinatem metalurgicznym oraz architekturą socrealistyczną.
Dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.