Znana jest już ostateczna lista kryteriów rekrutacyjnych, na podstawie których dzieci będą przyjmowane do krakowskich przedszkoli samorządowych w roku szkolnym 2015/2016. Decyzję w tej sprawie podjęła 28 stycznia Rada Miasta Krakowa.
Nowe zasady przyjęć dzieci do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego wprowadziła zmiana Ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw z 6 grudnia 2013 r.
Zgodnie z ustawą do przedszkola przyjmowane są dzieci, które mieszkają na obszarze danej gminy. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba miejsc w przedszkolu na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę następujące kryteria ustawowe:
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeśli po zakończeniu tego etapu przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, rada gminy upoważniona jest jako organ prowadzący do określenia kryteriów branych pod uwagę na drugim etapie, tzw. „kryteriów gminnych". Mogą mieć one różną wagę. Na ostatniej styczniowej sesji Rada Miasta Krakowa przyjęła następujące „kryteria gminne":
Dzieci pięcioletnie realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego mają zapewnione miejsca w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych na mocy prawa. Zgodnie z Ustawą o systemie oświaty od 1 września 2015 r. dziecko w wieku czterech lat ma prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego, a gmina ma obowiązek zapewnić warunki realizacji tego prawa. Od 1 września 2017 r. prawo to dotyczyć będzie również dzieci trzyletnich.