górne tło

Weekendowy rozkład jazdy

Chcesz wiedzieć co jest grane w Krakowie? Na jakich przystankach zatrzymuje się kultura w naszym mieście? Sprawdzaj co tydzień Weekendowy Rozkład Jazdy. Dzięki niemu nie przegapisz najciekawszych i najważniejszych wydarzeń jakie aktualnie odbywają się w Krakowie. W tym tygodniu szczególnie polecamy występ Chóru Polskiego Radia oraz spektakle na deskach: Teatru Praska 52 i Teatru Groteska.

W piątek (20.03) i sobotę (21.03) zaprasza nas do siebie Teatr Praska 52. O godz. 19.00 (20.03) będziemy mogli zobaczyć spektakl „Sekscytacje". Będzie to pokaz pełen poezji miłosnej. Przecież miłość wiele ma imion, kolorów, zapachów. Bywa subtelna i delikatna, ale niestety też ostra i bezczelna. Proponujemy pokochać tę bardziej wstydliwą i niedoceniana stronę miłości. A pomogą nam w tym teksty m.in. Juliana Tuwima, Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Bolesława Leśmiana

W sobotę (21.03, godz. 19.00) zaś, grana będzie „Ostatnia sztuka" autorstwa Bogusława Szafera. Najnowsza komedia Schaeffera nawiązuje do najważniejszych pozycji w dorobku autora, takich jak „Kwartet" czy „Scenariusz dla trzech aktorów", związanych z jego poglądami na temat sztuki i teatru. „Ostatnia sztuka" to groteskowe studium procesu powstawania dzieła scenicznego, a jednocześnie zabawna refleksja nad otaczającą nas rzeczywistością oraz miejscem aktora, autora i widza we współczesnym teatrze. W Schaefferze najcenniejsze jest to, że potrafi sam się z siebie śmiać. Zaprasza także twórców teatru i widzów do nabrania dystansu do samych siebie, do nie traktowania się zbyt poważnie, bo tak łatwiej żyć. U niego nic nie jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje. Wszystko może się odwrócić w każdą stronę. Nie można niczego przewidzieć.


Kościół św. Katarzyny (ul. Augustiańska 7) w sobotę (21.03, godz. 19.30) gościć będzie Chór Polskiego Radia, który wykona Pasję wg. św. Jana Arvo Pärte. Muzyczna, pasyjna tradycja zachowana jest przez estońskiego kompozytora w takich cechach utworu jak - powierzenie partii Jesusa głosowi barytonowemu, Piłata - tenorowi, a złowrogiego tłumu - chórowi. Dzieło jest jednak odejściem od przedstawienia w sposób drastyczny, pasyjnych wydarzeń, skłania natomiast do symbolicznego przeżywania, refleksji oraz do medytacji pasyjnego tekstu. Koncert wykona kameralny chór, do tego pięć starannie dobranych instrumentów.


W sobotni i niedzielny wieczór możemy wybrać się również do Loch Camelot. W sobotę (21.03, godz. 20.00) deskach teatru pojawią się aktorzy w sztuce pt. „CHODU I HOP!". Jest to spektakl przeznaczony dla widzów nieco doroślejszych, w zabawny sposób komentujący nasze narodowe wady i zalety.

A w niedzielę (22.03, godz. 18.00) czeka nas recital Sylwii Chludzińskiej & Camelot Folk Band. Muzycy zaprezentują na scenie nowe interpretacje tradycyjnych piosenek szkockich, irlandzkich, walijskich i bretońskich. Ponadto będziemy mogli posłuchać kompozycji własnych oraz folkowych przebojów muzyki filmowej: „Gra o tron", „Władca Pierścieni" oraz z... gry komputerowej „The Elder Scrolls V: Skyrim".


Teatr Barakah szczególnie poleca dwa przedstawienia na scenie przy Paulińskiej 28.
Na „Koncert Flamenco" w wykonaniu Agaty Makowskiej „La Rosita" – założycielki i właścicielki STUDIA SUENOS szkoły flamenco, Nino Soto – śpiewaka flamenco pochodzącego ze znanej cygańskiej rodziny z Sewilli, którego charyzmatyczna osobowość sprawia, że jego występy przepełnione są energią, rytmem, pozwalają poczuć się jak na prawdziwej cygańskiej fieście oraz Damiana Kowalińskiego – pierwszego polskiego gitarzysty flamenco, który w roku akademickim 2011/2012 otrzymał stypendium za wybitne wyniki w nauce gry na gitarze w cenionej na całym świecie szkole Fundacion de Arte Flamenco Cristina Heeren w Sewilli Teatr Barakah zaprasza w sobotę (21.03, godz. 20.00).

Natomiast w niedzielę (22.03, godz. 19.00) będziemy mogli zobaczyć anglojęzyczny spektakl „The Lover", na podstawie tekstu Harolda Pintera, które reżyseruje Mario Barzaghi. Akcja sztuki dzieje się we wnętrz eleganckiego mieszkania, widz poznaje skomplikowaną relację Richarda i Sarah (Diego Pileggi i Agnieszka Bresler).


W niedzielę (22.03) zapraszamy również do Teatru Groteska. O godz. 19.00 na deskach teatru pojawi Aldona Jankowska w monodramie „Lataj z Krystyną". Widzowie zobaczą w nim tak dobrze znany nam, Polakom, absurd, chwytliwe i dowcipne piosenki przywodzące na myśl złote czasy kabaretu, zabawy słowem.... i odpowiedzi na kilka ważnych pytań, w tym – czy warto poświęcić swoje życie jakiejś idei? Zastanówmy się wraz z Krystyną...


We wtorek (24.03, godz. 18.00) polecamy się wybrać do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Tam Capella Cracoviensis, na historycznych instrumentach, wykona koncert wprowadzający nas w wielkanocny klimat.

 

KONKURS!

Na każde z powyższych wydarzeń mamy do rozdania specjalne zaproszenia. Wystarczy wysłać odpowiedź na pytanie: Kto i w którym roku założył Chór Polskiego Radia w Krakowie? Laureatów o wygranej powiadomimy drogą mailową.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z podanym w temacie wiadomości tytułem wydarzenia, które chcecie zobaczyć; prosimy również o podanie imienia i nazwiska).