górne tło

Krakowskie kopce czekają!

Wraz z nadejściem wiosny zachęcamy wszystkich do poznawania plenerowych uroków Krakowa i jego okolic. W Newsletterze Kraków.pl będziemy prezentować trasy turystyczne i malownicze zakątki, które warto zobaczyć. Pięć krakowskich kopców czyni nasze miasto pod tym względem polskim rekordzistą, dlatego od nich zaczynamy.

Najstarsze to kopce Krakusa i Wandy, młodszy i najbardziej popularny - kopiec Tadeusza Kościuszki, największy - kopiec Józefa Piłsudskiego, oraz najmłodszy i najmniejszy - kopiec Jana Pawła II.

Znawcy tematu do tej pory nie są zgodni, który był pierwszy – kopiec Wandy czy Krakusa. Kopiec Wandy znajduje się w Nowej Hucie przy ul. Ujastek, powstał około VII-VIII wieku. Związana jest z nim legenda o księżniczce Wandzie, córce Kraka, która nie godząc się na małżeństwo z niemieckim księciem, rzuciła się w nurt Wisły. Kopiec ten zgodnie z legendą jest mogiłą nieszczęsnej Wandy. Na jego szczycie znajduje się marmurowy pomnik projektu Jana Matejki.

Podgórski Kopiec Krakusa (ul. Maryewskiego), usytuowany jest na Wzgórzu Lasoty. Archeolodzy nie są zgodni co do ustalenia przybliżonej daty powstania wiekowego kopca. Do tej pory pojawiło się wiele różnych teorii na temat jego budowy (grobowiec, celtycki system wskaźników astronomicznych, miejsce kultu). Jan Długosz powstanie kopca łączy z osobą Kraka, mitycznego założyciela Krakowa. Jego synowie, wykonując wolę ojca, wznieśli kopiec na pamiątkę jego panowania.

O Kopcu Kościuszki, (al. Waszyngtona) napisano już chyba wszystko. Nie ma sprzeczności co do daty i celu jego powstania, ba, znamy nawet imię i nazwisko osoby, która wwiozła jedną z pierwszych symbolicznych taczek ziemi. Poświęcony dla bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki kopiec, położony jest na Wzgórzu św. Bronisławy w jednej z najbardziej malowniczych dzielnic Krakowa jaką jest Zwierzyniec. Wzniesiony w latach 1820-23 , włączony w następnych latach przez władze austriackie do Twierdzy Kraków stał się nie lada atrakcją dla Krakowian. Warto wspomnieć, że przy kopcu funkcjonuje Muzeum Kościuszkowskie.

Największym krakowskim kopcem jest kopiec poświecony Józefowi Piłsudskiemu (zwany również: Kopcem Niepodległości, Wolności, Sowińcem, Mogiłą Mogił). Usypany na szczycie Sowńca, wraz z nim stanowi najwyżej położony punkt w Krakowie. Na wzniesionym w 1937 roku kopcu, złożono ziemię ze wszystkich pól bitewnych I Wojny Światowej na których walczyli Polacy. Położony w zachodniej części Lasu Wolskiego, jest kulminacyjnym punktem pieszych spacerów, rowerowych wycieczek, a także biegów przełajowych.

Kopiec Jana Pawła II (ul. ks. Pawlickiego) to najmłodsza i najmniejsza z budowli tego typu na terenie naszego miasta. Położony na terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców na Dębnikach, został usypany na pamiątkę VI pielgrzymki Jana Pawła II do kraju.

Do lat 50-tych ubiegłego wieku, Kraków posiadał w swoich granicach jeszcze jeden kopiec. Niegdyś, na terenie dzisiejszego kompleksu sportowego WKS Wawel znajdował się park otaczający łobzowski pałac (dziś budynek Politechniki Krakowskiej). W nim to ulokowany był Kopiec Esterki, legendarnej ukochanej Kazimierza Wielkiego, która na wieść o jego niewierności wyskoczyła z okna wprost do stawu. Niestety, przy budowie boiska, nie zwrócono uwagi na jego wartość i zrównano z ziemią...

 

Aby uniknąć podobnych zdarzeń, należy uświadamiać najmłodsze pokolenia o wartości zabytków, które posiadamy. Jedną z instytucji, która pozwala poznać nasze dziedzictwo jest Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Prowadzący placówkę planują zorganizować cykliczne wycieczki dla dzieci i młodzieży trasą krakowskich kopców. – Pierwszym z punktów naszych wyjazdów będzie Kopiec Kościuszki. Oprócz samej wycieczki do tego urokliwego zakątka naszego miasta, chcemy aby nasi podopieczni zwiedzili również muzeum funkcjonujące przy kopcu i poznali jeszcze lepiej historię jego patrona – mówi Elżbieta Kozub z Klubu Karino.

Wycieczka odbędzie się 21 marca o godzinie 10.00 (zbiórka na ul. Truskawkowej 4), a jej koszt to 15zł./os. Dzieciom, nie przeszkadza nawet blisko kilkudziesięciominutowa podróż. – Nasi podopieczni nie zawsze mogą się udać na taką wycieczkę razem z rodzicami. Dlatego staramy się, aby organizować takie wypady jak najczęściej – dodaje organizatorka.
Więcej informacji znajduje się stronie internetowej Klubu Karino krakownh.pl/

 

KONKURS!

Jeśli chcecie zdobyć zaproszenia dla swoich pociech na wycieczkę organizowaną przez Klub Karino wystarczy wysłać odpowiedź na pytanie: W którym roku wzniesiono kopiec Jana Pawła II? Laureatów o wygranej powiadomimy drogą mailową.


Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres:konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem w temacie: KOPIEC; prosimy również o podanie imienia i nazwiska).