Zastanawiasz się czasami, jakby to było żyć w innej epoce? Dzięki Tradycyjnemu Świętu Rękawki to możliwe! Wystarczy 7 kwietnia (wtorek) przyjść na Kopiec Krakusa i... na dobre przenieść się do średniowiecznej osady – pełnej dzielnych wojów i zręcznych rzemieślników, ale także strzyg, czortów, rusałek, beboków, utopców i wąpierzy...
Tradycyjne Święto Rękawki rozpocznie się o 11.15 i potrwa aż do godziny 18.00. W tegorocznym programie wydarzenia, którego tematem są „Nieludzie i ludzie", czyli wszelkiego rodzaju stworzenia i demony słowiańskie, znajdą się m.in.: przedstawienie „Słowiański horror", pojedynek wiedźm, konkursy sprawności rycerskich, bieg wojów dookoła kopca, dziewczęcy korowód wiosenny i obrzęd Marzanny, wróżby, obrzędy, tańce, bitwa zwaśnionych armii, warsztaty i pokazy rzemiosła, a także korowody i prezentacje słowiańskich istot mitologicznych.
Rękawka to święto, którego obchody sięgają korzeniami czasów przedchrześcijańskich, nawiązujące do pogańskich obrzędów związanych z zaduszkami wiosennymi, przypadającymi na okres przesilenia wiosennego. Rękawka związana jest także z legendą o kopcu Kraka, usypanym po śmierci króla – według tradycji ziemię, z której usypano kopiec noszono w rękawach – stąd nazwa święta. Współczesne obchody święta Rękawki organizowane są od 2000 roku. Pod Kopcem Krakusa można zobaczyć jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach, rzemiosło, uzbrojenie, stroje. Można także spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglądały średniowieczne potyczki zbrojne. Corocznie na Tradycyjne Święto Rękawki przyjeżdża około 20 drużyn z Polski południowej.
Dodatkowe informacje i program święta można znaleźć na stronie Domu Kultury Podgórze www.dkpodgorze.krakow.pl.