W ostatnim tygodniu marca w okolicy Rynku Podgórskiego stal specjalny namiot MPEC. Miejska spółka zachęcała właścicieli nieruchomości w tej dzielnicy do likwidacji pieców węglowych i podłączana się do sieci ciepłowniczej.
Z danych Wydziału Kształtowania Środowiska wynika, że na terenie Podgórza nadal działa 1800 pieców na węgiel. Dlatego właśnie w tej dzielnicy stanął kolejny namiot MPEC w ramach prowadzonej od ponad roku akcji informacyjnej miejskiej spółki, zachęcającej do podłączania się do sieci ciepłowniczej. Mobilny Punkt Obsługi działał przez w ostatni tydzień marca koło Rynku Podgórskiego. Mieszkańcy dzielnicy rozmawiali z przedstawicielami przedsiębiorstwa na temat możliwości przyłączenia budynków do miejskiej sieci, pobierali przygotowane wcześniej materiały informacyjne, korzystali z pomocy w wypełnieniu dokumentów.
Warto pomyśleć o przyłączeniu do miejskiej sieci już dziś, aby w przyszłym sezonie grzewczym mieć dostęp do wygodnego i bezpiecznego ciepła z MPEC. Jeśli chodzi o Podgórze, dotyczy to następujących ulic: Czarneckiego, św. Benedykta, Rękawka, Krakusa i Węgierskiej.
Dla wszystkich osób, które nie mogły przyjść na Rynek Podgórski, a chcą korzystać z ciepła sieciowego zamieszczamy najważniejsze informacje związane z przyłączeniem do miejskiej sieci.
• Najpierw właściciel lub zarządca zgłasza się do MPEC z pytaniem o możliwość przyłączenia budynku do sieci. Może to zrobić drogą mailową bądź telefonicznie. Jeżeli MPEC wstępnie potwierdzi możliwość przyłączenia, zainteresowany składa wniosek o wydanie warunków technicznych (wraz z dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do budynku).
• Jeżeli MPEC wyda warunki techniczne, właściciel lub zarządca składa wiosek o dofinansowanie inwestycji wraz z warunkami technicznymi do Urzędu Miasta Krakowa. Po zakwalifikowaniu się do Programu, zainteresowany podpisuje umowę z Urzędem Miasta Krakowa o udzielenie dotacji celowej.
• Kolejno wypełnia i wysyła do MPEC deklarację przyłączenia budynku. W tym czasie MPEC opracowuje dokumentację techniczną przyłącza. Po tym właściciel lub zarządca podpisuje umowę o przyłączenie. Wówczas MPEC przystępuje do realizacji inwestycji.
• Po podpisaniu umowy przez właściciela lub zarządcę na dostarczenie ciepła MPEC rozpoczyna dostawę ciepła do budynku. Ostatnim etapem jest wypełnienie przez właściciela lub zarządcę nieruchomości wniosku o zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych do Urzędu Miasta Krakowa.
Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich kroków do zastąpienia paleniska węglowego ciepłem z miejskiej sieci w ramach PONE (Program Ograniczenia Niskiej Emisji) znajdują się na stronie internetowej www.mpec.krakow.pl