W tym roku już po raz trzydziesty piąty „Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Starym Krakowie” przyciągnie do naszego miasta artystów i zespoły o światowej sławie. Przez siedemnaście festiwalowych dni (od 15 do 31 sierpnia), koncerty będą odbywać się w zabytkowych kościołach, muzeach, salach i na dziedzińcach. Imprezę, przy finansowym współudziale Urzędu Miasta Krakowa, organizuje "Capella Cracoviensis".
Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie" to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych muzycznych przedsięwzięć nie tylko w Krakowie, ale i w całym kraju. Zapoczątkowany w 1975 r. już od trzydziestu pięciu lat, każdego sierpnia, przyciąga do Krakowa artystów i zespoły o światowej sławie. Koncerty odbywają się w zabytkowych kościołach, muzeach, salach czy na dziedzińcach – każdego dnia w innym miejscu. W czasie tegorocznej edycji Festiwalu, koncerty będą grane m.in. w kościele oo. Augustianów, na krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów, w kościele oo. Dominikanów czy w kościele oo. Paulinów na Skałce. Program artystyczny i wykonawcy dobierani są tak, aby ukazać bogactwo kulturalne i historyczne Krakowa. Prezentowane utwory nawiązują do historii czy charakteru budowli. W ten sposób, poprzez muzykę, odwiedzający nasze miasto turyści w niecodzienny sposób mogą odkrywać uroki krakowskich zabytków. Obok dawnej muzyki można też posłuchać nowoczesnych utworów. Gwiazdy europejskich i światowych estrad występują też obok polskich sławnych wykonawców.
W tym roku Festiwal zainauguruje recital fortepianowy – utwory Fryderyka Chopina zagra Rem Urasin (niedziela 15 sierpnia, godz. 19.30 Sala Filharmonii Krakowskiej, ul. Zwierzyniecka 1). W czasie koncertu „Skrzypce z polską duszą” będzie można posłuchać m.in. muzyki Chopina, Pendereckiego i Szymanowskiego – na skrzypcach zagra Krzysztof Jakowicz, na fortepianie Robert Morawski ( poniedziałek 16 sierpnia, godz. 19.30 Aula Collegium Novum UJ, ul. Gołębia 24 ). Wystąpi też jeden z najdoskonalszych kwartetów smyczkowych na świecie – „Philharmonia Quartet”, prowadzony przez skrzypka polskiego pochodzenia – Daniela Stobrawę, koncertmistrza orkiestry Filharmoników Berlińskich. Z Zespół zagra dzieła R. Schumanna, W.A. Mozarta i L. van Beethovena (czwartek, 19 sierpnia godz. 19.30 Kościół oo. Bernardynów, ul. Bernardyńska 2). W czasie koncertu w kościele oo. Paulinów na Skałce –we środę, 25 sierpnia ( o godz. 19.30) – będzie można usłyszeć jeden z najniższych głosów świata – którego właścicielem jest Joel Frederiksen. Ostatniego dnia Festiwalu zagra też współczesny „gigant klawiatury” Grigorij Sokołow.
Honorowy patronat na Festiwalem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie www.mwsk.pl ( JK).