górne tło

Weekendowy rozkład jazdy

Jak co tydzień zapraszamy na przegląd wydarzeń i imprez kulturalnych w Krakowie. Zachęcamy też to wzięcia udziału w konkursach. Zaplanujcie z nami weekend!

Festiwal Tańca Współczesnego SPACER to międzynarodowe wydarzenie taneczne obejmujące warsztaty tańca, prezentacje spektakli z Polski i zagranicy oraz wydarzenia towarzyszące takie jak happeningi, pokazy filmów. Skierowany jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tańcem i teatrem, zarówno praktyków, jak i teoretyków oraz entuzjastów. W tym roku warsztaty poprowadzą znakomici tancerze i choreografowie światowej sławy: Laura Aris Alvarez (po raz pierwszy z warsztatami w Polsce!), Uri Ivgi, Johan Greben i Wojciech Mochniej. Uczestnicy warsztatów poruszać się będą w technikach tańca współczesnego, modern, tańca fizycznego i klasycznego, poznają również techniki partnerowań oraz repertuar duetu Ivgi&Greben. Mamy dla Was zaproszenia na nastepujące punkty programu:

19:30 spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Working Title Ego, chor. Jens van Daele

19:00 Teatr Tańca Zawirowania, Out in the line up, chor. Nadar Rosano

19:00 What Is Written Dance Company, UnSettled, chor. Jean-Pierre, Viviana Rocha WM2 DANCE Co., FALLING (cz. I FALLING, chor. Wojciech Mochniej; cz. II WHAT MADE US FLY, chor. Oriana Pagnotta; cz. III, chor. Helen Husak) W&M PHYSICAL THEATRE, Waiting Rooms in Heaven, chor. Wojciech Mochniej i Melissa Monteros

20:15 C&C Company, Maria Addolorata, chor. Carlo Massari i Chiara Taviani //Spektakl przeznaczony dla widzó dorosłych.

W majowy weekend warto zajrzeć także do Teatru Barakah na Kazimierzu. W sobotę i niedzielę (2 i 3 maja, godz. 19) będzie można zobaczyć tam sztukę „Dali". Spektakl z udziałem dwojga aktorów, oparty głównie na ruchu i działaniach fizycznych. Inspiracją dla projektu jest dorobek artystyczny Salvadora Dali oraz jego życie prywatne, w szczególności związek z jego ukochaną żoną i muzą, Galą Dali (Heleną Diakonovą). Istnieje analogia pomiędzy kreacją wizerunkową Dalego a zawodem aktora. Presja bycia nieprzeciętnym, rozbudowana samoświadomość i ciągłe wymyślanie siebie na nowo to podstawowe składowe tej profesji. Twórcy przedstawienia traktują krąg Dalego jako punkt wyjścia dla ich własnej wyobraźni, którą uruchamiają by zaprosić widza w kolorowy świat zmysłów, abstrakcyjnych skojarzeń i granicznych doznań. „Dali." to ciąg luźno powiązanych scen, które spaja ze sobą jedno.


Także w Teatrze Barakah (poniedziałek, 4 maja, godz. 19) zostanie wystawiona sztuka „Sąsiedzi". Akcja tej sztuki dzieje się w Polsce, na wsi, podczas niespełna dwóch miesięcy niezwykle upalnego lata. Młode małżeństwo sprzedaje swoje mieszkanie i kupuje dom w wiejskiej okolicy. W momencie, kiedy postanawiają się wprowadzić do nowo zakupionego i wyremontowanego domu pojawia się ich najbliższy sąsiad. Od tego momentu ich życie toczy się w nowym, nieprzewidywalnym kierunku sterowane przez dziwną, nieznaną siłę, niczym w antycznej tragedii... Pomimo fatum ciążącego nad głównymi bohaterami sporo jest w tej sztuce również komicznych akcentów i absurdalnego humoru. Sztuka jest przeznaczona dla widzów dorosłych.

Sobotni wieczór możecie też spędzić w Loch Camelot, gdzie o godz. 20 - "Chodu i hop", spektakl muzyczno – kabaretowy, prezentowany w formie „starego kina" - o wydarzeniach i losach bohaterów dowiadujemy się z wyświetlanych napisów. Spotykamy tu całą galerią absurdalnych postaci o przedziwnych osobowościach, które opowiadają o sobie charakterystycznie wykonanymi piosenkami i monologami scenicznymi. Spektakl w zabawny sposób komentuje nasze narodowe wady i zalety - cały utrzymany jest w lekkiej konwencji, raczej dla widzów nieco doroślejszych...

Dla Czytelników naszego Newslettera Kraków.pl przygotowaliśmy także specjalną nagrodę:bilety wstępu do Muzeum Historii Fotografii.
W muzeum prezentowany jest dorobek polskich fotografów – począwszy od lat 50. XIX wieku do 1939 roku. Ekspozycja to zdjęcia - od portretu poprzez fotografię krajobrazową i etnograficzną, wizerunki architektury, ilustracje prasowe, zdjęcia reportażowe, aż do fotografii artystycznej.

Oraz całoroczny karnet do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: muzeum składa się z 14 oddziałów, w których możemy poznać całą historię naszego miasta. W głównej siedzibie czyli w Pałacu Krzysztofory zobaczymy jak rozwijał się Kraków przez ostatnie tysiąclecie, w Podziemiach Rynku przeniesiemy się do czasów średniowiecza i renesansu, natomiast w Fabryce Emalia im. Oskara Schindlera dowiemy się o tragicznych losach krakowian podczas II Wojny Światowej. Unikalne eksponaty, nowoczesne multimedialne prezentacje, zapadające w pamięć wystawy – tak w największym skrócie można opisać Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
________________________________________
KONKURS!
Na każdą z powyższych atrakcji mamy do rozdania specjalne zaproszenia. Wystarczy wysłać odpowiedź na pytanie:
Gdzie urodził się Salvador Dali?

Konkurs przeznaczony tylko dla osób zapisanych do Newslettera Kraków.pl (http://www.krakow.pl/65701,artykul,newsletter.html)


Laureatów o wygranej powiadomimy drogą mailową. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres:konkurs.mk@um.krakow.pl (z podanym w temacie wiadomości tytułem wydarzenia, które chcecie zobaczyć; prosimy również o podanie imienia i nazwiska). Na odpowiedzi czekamy do 30 kwietnia (czwartek) godz. 13.
Życzymy powodzenia!