górne tło

Radni w Tyńcu

W ramach posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków radni odwiedzili Opactwo Benedyktynów w Tyńcu – najstarszy z istniejących dziś klasztorów w Polsce.

Opactwo w Tyńcu rozkwitło w XVI w. i prężnie działało aż do roku 1816, kiedy to zostało skasowane przez władze austriackie. W 1831 r. pożar trawi dachy opactwa. Klasztor znów staje się ruiną, a ocalały kościół przejmuje parafia. Odbudowa zespołu klasztornego trwała od 1947 do 2008 r. Benedyktyni powrócili do ruin swego dawnego opactwa w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej, w lipcu 1939 r. Po zakończeniu działań wojennych, od 1947 r., przystąpiono do odbudowy klasztoru. Trudne warunki powojennej rzeczywistości spowodowały, że prace ukończono dopiero na początku XXI w.

Oprócz renowacji mnisi podjęli szereg innych inicjatyw. W ostatnich latach rozpoczęło pracę Wydawnictwo TYNIEC, jego głównym obszarem działalności jest edycja tłumaczeń tekstów źródłowych do dziejów i duchowości monastycznej oraz popularyzacja benedyktyńskiej tradycji. W zmienionej rzeczywistości ekonomicznej Polski, w poszukiwaniu nowych form na pozyskiwanie środków utrzymania, od 2006 r. działa jednostka gospodarcza Benedicite, zajmująca się promocją i sprzedażą produktów benedyktyńskich. W odbudowanym skrzydle dawnej biblioteki rozpoczął swą działalność Benedyktyński Instytut Kultury.