Tę wystawę warto odwiedzić. Od połowy lipca do końca sierpnia, wewnątrz ronda Mogilskiego będzie można oglądać efekty warsztatów prowadzonych w ramach projektu Superścieżka. Wśród przedstawionych pomysłów znajdują się bowiem te, które zostaną realizowane wzdłuż alei Powstania Warszawskiego.
Wystawa – zatytułowana Superścieżka oczami krakowian, to podsumowanie cyklu spotkań warsztatowych organizowanych w ramach inicjatywy Superścieżka pod egidą Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla wraz z miastem oraz prywatnymi partnerami. Podczas sobotnich spotkań mieszkańcy Krakowa pod okiem tutorów: doświadczonych architektów, projektantów zieleni oraz artystów przygotowywali koncepcje zagospodarowania półkilometrowego odcinka między rondami. Wśród przeszło siedemdziesięciu wypracowanych rozwiązań są te, które już po wakacjach wejdą w fazę projektów, a następnie – realizacji.
Wystawa stanowi nie tylko wizualizację pomysłów pracy ośmiu grup warsztatowych, ale także fotoreportaż oddający klimat kilkunastogodzinnych spotkań z tutorami oraz zaangażowanie uczestników w poprawę stanu eksponowanego obszaru w dzielnicy Grzegórzki. Wszystkie zdjęcia, wraz z opisem koncepcji, będzie można oglądać wewnątrz przestrzeni ronda Mogilskiego do końca sierpnia.
To kolejny krok na drodze do Superścieżki. We wrześniu w Teatrze Variété odbędzie się publiczna debata, z udziałem urbanisty z biura Jana Gehla, duńskiego projektanta będącego niekwestionowanym autorytetem w projektowaniu miejsc przyjaznych ludziom. Debata i następujące po niej głosowanie mieszkańców pozwolą wyłonić pomysły, które zdaniem użytkowników tego obszaru są najwłaściwsze. Wybrane idee zostaną ujęte w ramach wspólnej koncepcji, a następnie projektu, co pozwoli przejść do fazy uzgodnień administracyjnych. Etap wykonawczy rozpocznie się wiosną, a zakończy jesienią przyszłego roku.
Superścieżka to pierwszy w Krakowie i jeden z pierwszych w Polsce projektów placemakingowych. Jak sama nazwa wskazuje, ideą placemakingu jest tworzenie ciekawych i funkcjonalnych miejsc dostępnych dla każdego, zwłaszcza w ramach zagospodarowania terenów trudnych, zaniedbanych czy zniszczonych. Tak niewątpliwie jest z półkilometrowym odcinkiem między rondami, służącym dziś jako trakt tranzytowy dla pracowników czy interesantów okolicznych instytucji. Przywrócenie tego terenu do życia przyniesie korzyści wszystkim jego użytkownikom.
Zapraszamy na wystawę!