Kraków zajął drugie miejsce w najnowszym rankingu samorządów, przygotowanym przez dziennik Rzeczpospolita. To awans z 8. miejsca, jakie zajęliśmy w ubiegłym roku.
W rankingu Rzeczpospolitej polskie miasta były ocenianie w dwóch zasadniczych kategoriach. Pod uwagę brano sytuację finansową poszczególnych samorządów, a także sposób zarządzania gminami.
W tym roku Kraków okazał się wiceliderem w stawce największych polskich miast, zdobywając niemal 74 punkty. Najlepiej oceniony został Gdańsk (prawie 80 pkt.). Na podium znalazł się jeszcze Wrocław z 72 punktami.
Kraków zanotował awans w porównaniu z 2014 rokiem o 6 pozycji, wyprzedzając m.in. wspomniany Wrocław oraz Poznań, Rzeszów, Katowice i Łódź. Kapituła Rankingu doceniła fakt, iż Kraków jest jedną z nielicznych polskich aglomeracji, w których liczba mieszkańców wciąż rośnie. Stolica Małopolski posiada też jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce, który jest efektem dobrej współpracy między miastem, wyższymi uczelniami i pracodawcami. Z miast, które stanęły na podium w tegorocznym rankingu to w Krakowie powstało najwięcej nowych podmiotów gospodarczych (14/1000 mieszkańców miasta), podkreśla się w uzasadnieniu. Kraków jest też miastem coraz bardziej atrakcyjnym do życia, dzięki inwestycjom w rozwój infrastruktury komunalnej (nowe linie tramwajowe, drogi, hale sportowe, stadiony, centra kongresowe, muzea, teatry).
W tegorocznym plebiscycie Kraków został dobrze oceniony również w obszarze finansów miasta i zarządzania. Co ciekawe, uzyskał najwyższą notę za kryterium „udziału wydatków na organizacje pozarządowe” (aż 4,4%, gdzie zwycięski Gdańsk może się pochwalić zaledwie 1,62% całości wydatków budżetowych).
Nagrodę za drugie miejsce w rankingu samorządów Rzeczpospolitej odebrał Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa. Wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która 13 lipca odbyła się w Warszawie.
Wyboru dokonała kapituła, w której zasiadają politycy, dziennikarze i samorządowcy. Jej przewodniczącym jest Jerzy Buzek.