17 lipca 2015 r. zawarto porozumienie pomiędzy Gminą Miejską Kraków, a Politechniką Krakowską w sprawie kontynuacji projektu Krakowskiej Szkoły Doradztwa Zawodowego. Umowę podpisali: Katarzyna Cięciak, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Edukacji i Sportu oraz Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak. Porozumienie będzie obowiązywać do końca 2016 r.
- Jednym z zadań, które należy stawiać przed edukacją jest przygotowanie uczniów do wyzwań współczesnego rynku pracy. To trudne, bo w dzisiejszych czasach nawet ukończenie najlepszej uczelni nie daje gwarancji zatrudnienia. Jestem przekonana, że dzięki Krakowskiej Szkole Doradztwa Zawodowego, którą prowadzimy wraz z Politechniką Krakowską, nasi uczniowie będą czuć się pewniej stawiając pierwsze kroki na rynku pracy - przekonuje Katarzyna Cięciak.
KSDZ to projekt realizowany od lipca 2012 r. przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa i Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2, przy wsparciu merytorycznym Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej. Projekt ma charakter wielopłaszczyznowy i zakłada szereg działań w krakowskich gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, których celem są profesjonalne usługi w zakresie doradztwa zawodowego. W ramach Krakowskiej Szkoły Doradztwa Zawodowego prowadzone są cykle warsztatów, szkoleń i konferencji zaadresowanych do szkolnych doradców zawodowych. Wdrożone zostały także autorskie programy poradnictwa dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, które składają się ze zróżnicowanych modułów, m.in.: autoprezentacja, zdolności a umiejętności, style i techniki uczenia się, kształcenie ustawiczne i mobilność zawodowa, lokalny rynek pracy czy podejmowanie decyzji. Pod adresem: http://ksdz.pzo.edu.pl/ funkcjonuje platforma e-learningowa, która umożliwia realizację kursów zarówno przez uczniów, jak i doradców za pośrednictwem Internetu.
Koszt projektu Krakowska Szkoła Doradztwa Zawodowego w roku 2014 r. wyniósł ok. 27 tys. zł.