Od 15 do 31 stycznia Kraków wraz z Gdańskiem, Katowicami i Wrocławiem będą gospodarzami XII Mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn.
Do rozpoczęcia mistrzostw pozostało 100 dni. Nieprzypadkowo to właśnie w środę 7 października w Zarządzie Infrastruktury Sportowej odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Miasta Krakowa, Województwa Małopolskiego, Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej i Związku Piłki Ręcznej w Polsce.
W konferencji wzięli udział: Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal, Wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce ds. Euro 2016 Marcin Herra, przedstawiciele Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) Monika Flixeder i Leopold Kalin, Wicedyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz oraz Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta SA, zawiadującej TAURON Areną Kraków Małgorzata Marcińska.
Promocji EHF Euro 2016, działaniom marketingowym, sprawom sportowym i współpracy EHF i ZPRP z Miastami-Gospodarzami poświęcona została kilkunastominutowa prezentacja, którą przedstawił Wiceprezes ZPRP Marcin Herra.
- Dziś, prawie w tym samym momencie, około godziny 12. rozpoczęły się w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku i tu, w Krakowie konferencje prasowe. Nasze krakowskie spotkanie jest wyjątkowe, bo mamy możliwość gościć szefów delegacji z krajów, które będą reprezentowane w mistrzostwach Europy. Te delegacje przyjechały do Polski na bardzo szczegółowe rozmowy w sprawie organizacji samego wydarzenia od strony sportowej i w tym kontekście chciałbym szczególnie przywitać Pana Leopolda Kalina – szefa rozgrywek w EHF i członka zarządu EHF. Jest z nami także Pani Monika Flixeder, odpowiedzialna w EHA za sprawy organizacyjne – podkreślił Marcin Herra.
W czasie konferencji ogłoszono także, że polskimi ambasadorami imprezy będą: Bogdan Wenta, Stanisław Majorek, Otylia Jędrzejczak, Janusz Czerwiński, Mika Urbaniak, Marcin Lijewski oraz Rafał Brzozowski. Krakowscy ambasadorowie zostaną ogłoszeni w czasie Trophy Tour, które do Krakowa zawita już 25 października.
Jak podkreślił Leopold Kalin - przedstawiciel EHF, współpraca z Krakowem przebiega sprawnie i profesjonalnie, a decyzja kongresu o przyznaniu Polsce Euro 2016 była najlepszą z możliwych. Jak zapewnia, będzie to najlepszy turniej w historii, ponieważ Polska wyznaczyła nowe, wysokie standardy organizacji imprez tej rangi.
Pochwał nie szczędziła również Monika Flixeder, która jest pod szczególnym wrażeniem Krakowa i jego TAURON Areny, dysponującej wyposażeniem na bardzo wysokim poziomie.
Obecna na konferencji Małgorzata Marcińska – Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta SA, zapewniła, że obiekt, w którym odbywać się będą najważniejsze mecze turnieju (przede wszystkim spotkania grupowe Polaków oraz finał imprezy) jest w pełni przygotowany na styczniowy turniej – zarówno hala główna, jak i pozostająca do dyspozycji sportowców hala treningowa.
Jak podkreślił Tomasz Urynowicz Wicedyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, mistrzostwa to też wielka szansa do promowania regionu i całego województwa, w którym sport odgrywa szczególną rolę. Jak dodał, mistrzostwa to także szansa na odbudowę prestiżu i popularyzację piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży. Już teraz trwa projekt promowania piłki ręcznej w szkołach, który ma kosztować pół miliona złotych.
Marcin Herra, Wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce ds. Euro 2016 ogłosił także, że w czasie mistrzostw w miastach gospodarzach zorganizowane zostaną oficjalne strefy kibica. W Krakowie taka strefa ulokowana zostanie na Małym Rynku na powierzchni 1250 m2.
Podczas EHF Euro 2016, w Krakowie rozegranych zostanie aż 19 meczów, w tym wszystkie z udziałem reprezentacji Polski oraz półfinały, spotkanie o 3. miejsce i wielki finał. W Tauron Arenie Kraków obejrzymy również ceremonię otwarcia i zakończenia turnieju.
Do rozpoczęcia EHF Euro 2016 pozostało tylko i aż 100 dni. Niezależnie od tego jak zaprezentują się podopieczni Michaela Bieglera, Kraków będzie jednym ze zwycięzców tej imprezy. Miasto sprostało dotychczasowym wyzwaniom organizacyjnym.