Gmina Kraków w trosce o rozwój swych najmłodszych, dostrzegając ogromne zainteresowanie formą ruchu jaką jest jazda na łyżwach od kilkunastu lat dofinansowuje zajęcia, które prowadzi Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków – Zachód na lodowisku „Cracovii” przy ul. Siedleckiego. Wysoka fachowość instruktorów prowadzących zajęcia, a także niestandardowy sposób ich prowadzenia powoduje, że dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczą.
Radość i zaangażowanie uczestników czekających na ten swój dzień – dzień z łyżwami to dla organizatorów podstawa do zadowolenia i wysunięcia wniosku, że te zajęcia to strzał w „10-tkę”! Lodowisko codziennie od poniedziałku do piątku zapełnia się dziećmi zarówno uczniami klas I – III szkół podstawowych jak i przedszkolakami. Zajęcia odbywają się od trzech do czterech godzin lekcyjnych, co pozwala na przyjęcie około 300 – 400 dzieci dziennie. W każdej 45 minutowej lekcji prowadzonej przez sześciu instruktorów może uczestniczyć około 90 uczniów.
Jak skorzystać z tej formy lekcji? Zasada jest prosta. Od 30 kwietnia placówki oświatowe mogą składać rezerwacje na zajęcia do Ośrodka. Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego zamawiająca placówka otrzymuje informację o przyjęciu konkretnej grupy lub klasy na zajęcia. Ogromne zainteresowanie powoduje, że szybko wypełnia się grafik, a w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z przedszkoli i szkół, które kontynuują tę formę aktywności ruchowej swych podopiecznych – niektóre już od wielu lat – i tu pozytywny przykład SP 156 z ul. Centralnej.
Najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesu – zdaniem instruktorów – jest systematyczny udział w zajęciach. W celu umożliwienia udziału większej ilości dzieci w zajęciach wiele szkół stosuje metodę rotacji, przysyłając wymiennie różne klasy na kolejne zajęcia.
Miasto za pośrednictwem MOS Zachód w całości ponosi koszty wynajmu lodowiska, a także opłaca kadrę szkoleniową. Rodzice jak również prowadzący zajęcia podkreślają, że są to znakomicie wydawane pieniądze przez krakowski samorząd.
Słów kilka o kadrze szkoleniowej. To bez wątpienia świetni nie tylko trenerzy ale także pedagodzy, co potwierdzają nauczyciele uczestniczących w programie placówek i rodzice dzieci. Potrafią wprowadzić niezbędną na lodzie dyscyplinę i już po kilku lekcjach widać postępy u młodych adeptów łyżwiarstwa. Każdy z trenerów ma za sobą bogatą przeszłość zawodniczą i szkoleniową. Barbara Żuchowicz to sędzia klasy międzynarodowej łyżwiarstwa figurowego, wiele Jej podopiecznych, których szkoliła jeszcze w „Krakowiance” sięgało po medale mistrzostw Polski. Zbigniew Lizak, Bogusław Nabielak, Waldemar Kucharski, Wojciech Radwański i Tadeusz Wabik to także byli zawodnicy – głównie sekcji hokejowej „Cracovii”. Mając taką kadrę szkoleniową można być pewnym sukcesu we wprowadzaniu najmłodszych w arkana jazdy na śliskim lodzie.
Wszystkie ćwiczenia na lodzie prowadzone są w oparciu o własne sprawdzone metody nauczania poprzedzone demonstracją wykonywanego elementu technicznego. Po pierwszych zajęciach dzieci kierowane są do różnych grup o zbliżonym poziomie umiejętności ruchowych. Tworzone są także specjalne grupy dzieci ze szkół integracyjnych, a zestawy ćwiczeń dostosowane są do ich możliwości. Zajęcia takie przynoszą świetne rezultaty o czym zapewnia jeden z prowadzących Zbigniew Lizak.
Zwieńczeniem całorocznych zajęć jest wielka łyżwiarska feta organizowana przeważnie pod koniec kwietnia każdego roku. Podczas tych zawodów każde dziecko może czuć się zwycięzcą. Zestaw konkurencji zawiera zarówno popisy indywidualne jak i rywalizację zespołową. Radość dzieci ze zdobytych nagród, upominków, medali, dyplomów to najlepsza satysfakcja dla wszystkich, trenerów, wychowawców, nauczycieli wspomagających i organizatorów zajęć.