Blisko 8 tysięcy mieszkańców Kozłówka pozbyło się ze swoich mieszkań piecyków gazowych, przechodząc na ciepłą wodę użytkową z miejskiej sieci. To pierwszy przeprowadzony w Krakowie kompleksowy program wymiany źródła zasilania w dużej spółdzielni mieszkaniowej. W środę (4 listopada) podsumowano wyniki projektu.
Przypomnijmy, że pierwsze próby zastąpienia piecyków gazowych ciepłą wodą użytkową miały miejsce w 2009 roku, kiedy zamieniono instalację w 3 budynkach wielorodzinnych. Próby te były na tyle udane, że w marcu 2011 roku zarząd spółdzielni zdecydował się na podpisanie z krakowskim MPEC i Elektrociepłownią kompleksowej umowy na likwidację wszystkich piecyków gazowych w spółdzielni. – Dla nas najważniejsze było zlikwidowanie zagrożenia dla zdrowia i życia naszych mieszkańców. Nie bez znaczenia była też zdecydowana poprawa komfortu korzystania z ciepłej wody, przy kosztach na podobnym poziomie – podkreśla Radosław Gruszka prezes Spółdzielni „Na Kozłówce".
W sumie prace modernizacyjne objęły 46 należących do spółdzielni budynków. Miały potrwać aż do końca 2016 roku, ale ze względu na ogromne zainteresowanie mieszkańców wykonawcy przyspieszyli prace tak, że zakończyły się latem tego roku. Łącznie nowe źródło ciepłej wody użytkowej zyskało 3810 mieszkań zamieszkałych przez niemal 8000 osób.
To pierwsza, ale nie ostatnia umowa na kompleksową wymianę piecyków gazowych na ciepłą wodę użytkową w krakowskich spółdzielniach mieszkaniowych. Wzorem Kozłówka poszły spółdzielnia mieszkaniowa „Piast”, zarządca nieruchomości „ROM Prokocim”, spółdzielnie „Nowy Prokocim” i „Mistrzejowice Północ”. W najbliższych tygodniach program ma ruszyć również w spółdzielni mieszkaniowej „Victoria”. Łącznie ciepłą woda użytkowa ma zostać zamontowana w ponad 20 tys. krakowskich mieszkań.
Oprócz atutów, takich jak niższe koszty podgrzania wody i zdecydowanie większy komfort jej użytkowania, technologia ciepłej wody użytkowej zapewnia przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców. Statystyki wypadków z udziałem użytkowanych w mieszkaniach piecyków gazowych są bowiem zatrważające. Według danych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, w poprzednim sezonie grzewczym (październik 2014 - kwiecień 2015) odnotowano 122 zatrucia tlenkiem węgla, w tym 7 osób nie udało się już uratować.
Warto wiedzieć, że projekt likwidacji pieców gazowych realizowany jest pod patronatem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w ramach Programu Ciepłej Wody Użytkowej, ustanowionego w 2004 roku. Jego twórcami są Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, EDF Polska S.A. oddział nr 1 w Krakowie (krakowska elektrociepłownia) oraz CEZ Skawina S.A. Przez pierwsze 10 lat funkcjonowania Programu udało się zlikwidować piecyki gazowe w ponad 16 000 mieszkań i kilkudziesięciu firmach oraz instytucjach takich jak szkoły, przedszkola, czy żłobki.
Warto wiedzieć, że w krakowskim systemie ciepłowniczym krąży ok. 100 tys. m3 wody grzewczej. To tyle samo wody, ile mieści się w 49 basenach o wymiarach olimpijskich.