górne tło

Zaprojektuj Kulturę - warsztaty DESIGN THINKING

Znamy innowacyjny sposób na tworzenie odnoszących sukces projektów kulturalnych, skrojonych na miarę potrzeb odbiorców. To metoda DESIGN THINKING pozwalająca uwalniać twórcze pomysły i dająca instytucji kultury nowe możliwości rozwoju. Jak ją poznać? Zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych i lokalnych środowisk na warsztaty DESIGN THINKING pod hasłem „Zaprojektuj Kulturę”. Warsztaty odbędą się w dniach 23-24 listopada w godz. 9.00 – 19.00, w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

DESIGN THINKING to metoda, która robi zawrotną karierę. Wszystko dlatego, że pozwala generować projekty, usługi i produkty odnoszące SUKCES. Ten model pracy doskonale sprawdza się m.in. w projektowaniu ofert kulturalnych.

Praca metodą DESIGN THINKING to sposób, by pobudzić do kreatywnej pracy i dać instytucji nowe możliwości rozwoju. Polega – w dużym uproszczeniu - na szukaniu innowacyjnych rozwiązań i tworzeniu oferty w oparciu o empatię, głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. 

W samym sercu idei DESIGN THINKING leży działanie, budowanie prototypów, wspólne tworzenie, testowanie i działanie dalej, a wiedza uczestników w połączeniu z umiejętnościami prowadzącego jest bazą i największym kapitałem do projektowania produktów i usług. Ważnym elementem tej metody jest również tworzenie interdyscyplinarnych zespołów, które łączą kompetencje osób z różnym doświadczeniem oraz wykształceniem.

Kluczem do sukcesu stosowanym w metodzie DESIGN THINKING jest koncentracja na odbiorcy – zrozumienie jego uświadomionych i nieuświadomionych potrzeb, spojrzenie na problem z wielu perspektyw, tworzenie prototypów, pozyskiwanie informacji zwrotnej od użytkowników oraz testowanie produktu czy usługi.

Celem pośrednim zadania jest rozwijanie kreatywności, elastycznego myślenia i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów. Każdy może mieć realny wpływ na efektywną i pożądaną zmianę w danej dziedzinie, a zastosowanie metody DESIGN THINKING jest właściwym, innowacyjnym i atrakcyjnym narzędziem do wprowadzania zmian.

Efektem warsztatów z zastosowaniem metody DESIGN THINKING jest wypracowanie oryginalnych, „skrojonych na miarę”, dostosowanych do potrzeb i efektywnych projektów, produktów i usług służących rozwojowi oferty kulturalnej w danym regionie.

SŁÓW KILKA O WARSZTATACH:
Podczas dwudniowych, BEZPŁATNYCH WARSZTATÓW Uczestnicy nauczą się pracować metodą DESIGN THINKING. Zdobędą kompetencje do tworzenia lepszej, innowacyjnej i atrakcyjnej oferty kulturalnej, w przygotowanie której będą zaangażowani sami odbiorcy. Podzieleni na 4-8 osobowe zespoły zaprojektują jedno zagadnienie z zakresu życia kulturalnego.

Każdy z dwudniowych warsztatów będzie się składał z czterech etapów opartych o metodykę podwójnego diamentu (double diamond) stworzoną w oparciu o doświadczenia projektowania produktów oraz usług, tj.: Discover, Define, Develop, Deliver.

Warsztaty kończą się przygotowaniem projektów, nowych rozwiązań w ofercie kulturalnej oraz prototypami tych usług w formie instrukcji i briefu, pozwalającymi na wdrożenie ich w zainteresowanych instytucjach.

Podsumowaniem WARSZTATÓW będzie PANEL DYSKUSYJNY, w czasie którego zaprezentujemy i omówimy zaprojektowane produkty i usługi dla sektora kultury.

W PANELU wezmą udział uczestnicy warsztatów oraz goście specjalni - praktycy, którzy wprowadzili efektywne zmiany w swoich placówkach czy środowiskach m.in. dzięki innowacyjnej metodzie DESIGN THINKING.

KIEDY i GDZIE?

WARSZTATY: 
23 – 24 listopada, godz. 9.00 – 19.00, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Zajazd Kościuszkowski, ul. Białoprądnicka 3. 

PANEL DYSKUSYJNY: 
3 grudnia, godz. 10.00 – 14.00, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Sala Kominkowa, ul. Papiernicza 2.
W trakcie spotkań przerwy cateringowe.

DLA KOGO?
Zapraszamy pracowników instytucji kultury, przedstawicieli NGO, lokalnych społeczności i środowisk kreatywnych.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

ZAPISY:
Zgłoszenia według załączonego formularza [pdf] przyjmujemy do 16 listopada 2015 r.: dworek@post.pl

UWAGA! Obowiązuje limit zgłoszeń – dwie osoby z danej organizacji/instytucji/środowiska.

Kontakt i dodatkowe informacje:
Koordynator projektu: Dorota Halberda, tel. 12 420 49 62, dorota.halberda@dworek.eu

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Białoprądnickiego.
Cały projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach programu: „Nasz Region. Nasza Szansa”

plakat