8 grudnia o godz. 20:00 w ICE Kraków odbędzie się uroczysty koncert „Oratorium Kalwaryjskie” organizowany w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016 oraz z okazji uczczenia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski. „Oratorium Kalwaryjskie” jest hołdem dla sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Organizatorami koncertu są: Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 oraz Narodowe Centrum Kultury.
Koncert w Centrum Kongresowym ICE Kraków będzie miał wyjątkowy charakter. 8 grudnia papież Franciszek uroczyście otworzy w Bazylice św. Piotra w Watykanie Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Bezpłatne wejściówki na koncert w ICE Kraków będzie można odbierać od wtorku, 17 listopada w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego InfoKraków przy ul. Powiśle 11 oraz w siedzibie Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 przy ul. Kanoniczej 18. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie pojedyncze wejściówki na wydarzenie.
Bezcenne dla dziedzictwa kulturowego Polski miejsca, które są świadectwem duchowego bogactwa naszej Ojczyzny to obowiązkowe punkty, z jakimi powinni zapoznać się wszyscy zaangażowani w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016. W Kalwarii Zebrzydowskiej pielęgnowane są wielowiekowe tradycje misteriów kalwaryjskich, które są kulturalnym i religijnym fenomenem, wciąż fascynującym badaczy dziejów teatru w Europie. Unikatowe dróżki i słynny obraz Matki Bożej przyciągają co roku ponad półtora miliona pielgrzymów z całego świata. Niezwykłe walory kulturowe tego miejsca, duchowe skarby i jego piękno doceniła UNESCO, wpisując „polską Jerozolimę” na listę światowego dziedzictwa jako jedyną kalwarię w Europie i na świecie.
Koncert w Krakowie realizowany będzie z wykorzystaniem form multimedialnych. Na warstwę muzyczną złożą się inspiracje muzyką z czasów Chrystusa, muzyką z akcentami średniowiecza i muzyki współczesnej.
Oratorium Kalwaryjskie to dzieło, które powstało w hołdzie Kalwarii Zebrzydowskiej. To poetycka opowieść o trzech wielkich postaciach, które żyły w tysiącletnich odstępach: Jezusie z Nazaretu, św. Franciszku z Asyżu i św. Janie Pawle II. Wszyscy swoim życiem i nauczaniem dokonali swoistej „rewolucji”, przyczyniając się do duchowej przemiany świata. Wierzyli, że miłością naprawią świat, że dobrem pokonają zło, że swoim cierpieniem zdejmą z naszych ramion ból, a modlitwą wybłagają przebaczenie dla ludzkości. Wszyscy trzej potrafili cieszyć się, śmiać i radować światem oraz ludźmi. Te wartości legły u podstaw kultury chrześcijańskiej w Polsce, ale są wciąż żywe i aktualne zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy z całego świata przybędą do Krakowa w 2016 roku.
Wykonawcy:
Zbigniew Książek – narrator, autor tekstu
Bartłomiej Gliniak – kompozytor, kierownictwo muzyczne
Piotr Komorowski – dyrygent
Soliści – Aleksandra Bieńkowska, Przemysław Branny, Janusz Kruciński, Joanna Słowińska
Krakowska Młoda Filharmonia
Chór Camerata Iagiellonica
Chór Gregoriański Seminarium Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej
Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
Krzysztof Ścierański - gitara basowa
Jacek Królik - gitary
Robert Luty - perkusja
Patronat honorowy Metropolita Krakowski Ks. Kard. Stanisław Dziwisz oraz Metropolita Poznański Ks. Abp Stanisław Gądecki.
Patronat medialny: TVP1, Polskie Radio, KAI, Gość Niedzielny, Radio Plus Kraków.
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury