górne tło

Już dziś rozpoczyna się Festiwal Boska Komedia

W piątek 4 grudnia premierą „Nieznośnie długich objęć” w reżyserii Iwana Wyrypajewa rozpoczęła się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. Przed miłośnikami teatru 10 festiwalowych dni, 28 przedstawień, w tym 4 premiery, 14 spektakli konkursowych i 9 wyreżyserowanych przez młodych twórców.

„Nieznośnie długie objęcia” to najnowszy spektakl Iwana Wyrypajewa, który jest także autorem tekstu dramatu. Akcja toczy się w Nowym Jorku i Berlinie. Widzowie poznają czwórkę bohaterów, z których troje przyjeżdża do Nowego Jorku z Europy w poszukiwaniu „lepszego” życia. Wystąpią: Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Maciej Buchwald i Dobromir Dymecki. Spektakl powstał w koprodukcji Festiwalu Boska Komedia z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, premierę zobaczymy 4 grudnia na scenie Narodowego Teatru Starego o godzinie 19:00. W sobotę 5 grudnia o godzinie 12:00 odbędzie się spotkanie z Iwanem Wyrypajewem w Centrum Festiwalowym w Bunkrze Sztuki, wstęp jest wolny.

5 i 6 grudnia odbędą się kolejne premiery festiwalu:  „Kalkstein/Czarne słońce” w reżyserii Joanny Grabowieckiej oraz „Wielcy inni: depresje. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka” w reżyserii Jacka Kozłowskiego. W Centrum Festiwalowym w Bunkrze Sztuki odbędzie się dodatkowo debata „Zapomniani bohaterowie”, w której wezmą udział Tadeusz Lubelski, Jacek Wakar, Przemysław Czapliński, Bogusław Deptuła, wstęp na nią jest wolny - 6 grudnia, godz. 12:00, Centrum Festiwalowe.

Najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jest Konkurs Polski, w którym zagraniczni jurorzy wybierają najważniejsze przedstawienia sezonu i wyróżniają artystów w dziewięciu kategoriach. Główną nagrodę za przedstawienie w wysokości 50 tys. złotych, funduje Prezydenta Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski, a nagrody indywidualne dla twórców Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku o statuetki Boskiego Komedianta powalczą: „Francuzi” Krzysztofa Warlikowskiego, „Hamlet” Krzysztofa Garbaczewskiego, „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU” Moniki Strzępki, „Apokalipsa” Michała Borczucha, „Morfina” Eweliny Marciniak, „Męczennicy” Grzegorza Jarzyny, „Podróż zimowa” Pawła Miśkiewicza, „Kto się boi Virginii Woolf” Grzegorza Wiśniewskiego, „Hrabina Batory” Wiktora Rubina, „Narodziny Fryderyka Demuth” Macieja Wojtyszki, „Murzyni” Igi Gańczarczyk,   „Szaleństwa nocy” Iwony Jery, „Skowyt” Macieja Podstawnego  i „Wychowanka” Mikołaja Grabowskiego.

Po spektaklach oraz w Centrum Festiwalowym będą się odbywały spotkania z twórcami spektakli konkursowych, w Centrum Festiwalowym o godzinie 14:00 można się będzie spotkać z Piotrem Gruszczyńskim, dramaturgiem z Teatru Nowego (8 grudnia), Grzegorzem Jarzyną (9 grudnia, godz. 12:00), a na spotkaniach mistrzowskich z Krystianem Lupą (11 grudnia, godz. 12:00).

W nocy 12 grudnia zostaną ogłoszone wyniki Konkursu Polskiego, a po opadnięciu emocji konkursowych  zobaczymy najnowszy spektakl Krystiana Lupy „Plac bohaterów”( 13 i 14 grudnia). Spektakl miał premierę w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym 27 marca tego roku, jest pierwszą międzynarodową koprodukcją Boskiej Komedii.

Na niektóre spektakle nadal można kupić bilety (głównie na spektakle premierowe, poza „Placem bohaterów” oraz na spektakle młodych reżyserów, sekcja PARADISO), informacje o biletach można znaleźć na stronie festiwalu na Facebooku oraz w Centrum Festiwalowym. 
 

plakat